Wielu właścicieli większego czy mniejszego biznesu czasem staje przed trudną decyzją – czy dalej prowadzić działalność, czy lepszym rozwiązaniem będzie jej sprzedaż. Czasem ta druga opcja wydaje się bardziej słuszna, szczególnie wtedy, gdy nie mamy już czasu lub siły na prowadzenie podupadającej działalności.
Biznes, który stał się nierentowny, nie zawsze oznacza, że nie da się z niego już nic więcej wycisnąć. Czasem nowi właściciele są pełni zapału, nowego i świeżego spojrzenia na działalność i są w stanie w krótkim czasie z kiepsko prosperującego biznesu stworzyć działalność, która będzie całkiem dobrze radziła sobie na tle konkurencji. Niektóre rodzaje działalności cieszą się nawet sporym zainteresowaniem – czasem bowiem łatwiej jest kupić podupadającą firmę i skupić się na jej rozwoju, zamiast zaczynać biznes kompletnie od zera. Dla właścicieli kiepsko działających firm to dobra informacja, mają bowiem szansę na sprzedaż biznesu i odzyskanie choć części włożonych w niego środków.
Przygotowanie do sprzedaży
Kluczem do dobrej i rentownej sprzedaży biznesu jest odpowiednia reklama i ogłoszenia w miejscach, w których można liczyć na spory odzew ze strony potencjalnych kupujących. Przydadzą się do tego darmowe ogłoszenia, które można wystawiać na branżowych portalach ogłoszeniowych w sieci. Ogłoszenie powinno być tak skonstruowane, aby zawierało jak najwięcej informacji, które będą przydatne i wartościowe z perspektywy potencjalnego kupującego. Warto więc napisać tekst, który będzie przyciągał, ale jednocześnie informował nie tylko o samym biznesie, ale również o kłopotach, które ma firma. Dzięki temu kupujący będzie mógł sam zdecydować, czy będzie chciał w to wejść. Im bardziej konkretne ogłoszenie, tym większa pewność, że będą się do nas odzywać wyłącznie zainteresowani kupujący. Dobre ogłoszenie pozwoli więc zaoszczędzić sporo czasu i nerwów osobie wystawiającej firmę na sprzedaż.
Zanim sprzedamy, warto szukać rozwiązań
Myśl o sprzedaży działalności pojawia się u wielu osób, które widzą, że firma nie radzi sobie tak dobrze, jak to początkowo zakładano. Zanim jednak firmę sprzedamy, warto szukać rozwiązań, które pozwolą na jej uratowanie. Na wystawienie ogłoszenia o sprzedaży zawsze będzie czas. Zanim jednak to zrobimy, dobrze jest przyjrzeć się aktualnej sytuacji firmy, poszukać oszczędności czy możliwości cięcia kosztów, a także rozejrzeć się za nowymi klientami czy rynkami zbytu. Czasem wystarczy kilka dobrze zaplanowanych działań, aby firma zaczęła przynosić dochody. Dobrym rozwiązaniem może być też nie sprzedaż, tylko poszukanie wspólnika z dobrym kapitałem lub umiejętnościami biznesowymi. W tym celu też przydadzą się ogłoszenia na branżowych portalach, dzięki którym można znaleźć sposób nie na sprzedanie firmy, ale na jej uratowanie. Możliwości jest wiele, a efekt końcowy zależy przede wszystkim od decyzji właściciela biznesu i jego podejścia do swojej działalności.