Wystąpienia publiczne w firmie – jak przełamać tremę?

Niektóre zawody czy stanowiska pracy wymagają kontaktu nie tylko z pracownikami, ale również z kontrahentami czy klientami. Pół biedy, jeśli jest to kontakt face to face. Najczęściej poradzą sobie z nim nawet osoby, które są dosyć nieśmiałe i mają problemy z wystąpieniami publicznymi. Niestety, bardzo często trzeba przeprowadzić prezentację przed grupą współpracowników, zorganizować panel na konferencję czy też przemawiać na forum kilkudziesięciu czy kilkuset klientów. Nie jest to łatwe dla osób, które mają tremę i mocno stresują się przed wystąpieniami publicznymi.

Stres przed oceną czy wystąpieniem na forum większej liczby ludzi nie jest niczym rzadko spotykanym czy dziwnym. Wiele osób nie czuje się pewnie przemawiając przed większą grupą ludzi. Niestety, w przypadku niektórych zawodów konieczne jest przełamanie tremy i lęku, gdyż bez tego nie da się normalnie wykonywać obowiązków zawodowych.

Nieustanna praca nad sobą

Przełamywanie lęku przed wystąpieniami publicznymi wymaga bezpośredniego spotkania się z tym lękiem. Dobrze jest przekonywać samego siebie, że wszystkie strachy i obawy biorą się głównie z naszych wewnętrznych obaw i są całkowicie nierealne. Nic przecież takiego się nie stanie, jeśli się pomylimy czy nie będziemy umieć odpowiedzieć na czyjeś pytanie. Osoby, które musza występować publicznie mogą mieć też pewność, że z każdym kolejnym wystąpieniem będzie zdecydowanie łatwiej. Każde przełamanie tremy i strachu pokazuje nam, że w rzeczywistości nasze obawy są nieuzasadnione i publiczne wystąpienie nie jest niczym strasznym. Osoby, które na co dzień występują przed większym zgromadzeniem, jak chociażby wykładowcy czy trenerzy motywacyjni, nie mają większego problemu z przemawianiem nawet do kilkuset czy kilku tysięcy osób.

Szkolenia z wystąpień publicznych

Dobrą wiadomością dla osób, które mają lęk przed wystąpieniami i zawsze towarzyszy im trema jest fakt, że wszystkiego można się wyuczyć. Dobre szkolenia dla menedżerów bardzo często obejmują także naukę występowania przed grupą ludzi, radzenia sobie z lękiem i stresem. Wystarczą techniki relaksacyjne, nauka głębokiego oddechu, aby lęk zdecydowanie się zmniejszył. Jest też udowodnione, że mniejszy strach przed wystąpieniami dotyczy tych osób, które doskonale czują się w swojej tematyce i są pewne swojej wiedzy i umiejętności. Zamiast panikować przed każdym publicznym wyjściem do ludzi, warto więc po prostu dobrze się do niego przygotować. Im bardziej merytoryczni i kompetentni będziemy, tym mniejszy będzie stres związany z przemawianiem na forum publicznym. Dobre szkolenia dla menadżerów są więc sprawdzonym rozwiązaniem dla tej grupy pracowników, która na co dzień musi się zajmować zarządzaniem ludźmi, przygotowywaniem ich do pracy czy podsumowywaniem pracy na forum kilkudziesięciu czy kilkuset pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com