Wypadek w pracy? Sprawdź co Ci się należy

Za wypadek w pracy uznaje się nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć, które miało miejsce w pracy, na terenie zakładu pracy, w drodze do lub z pracy, a także podczas podróży służbowej. Jak wynika z badań z 2014 roku, największą ilość wypadków odnotowuje się w branży budowlanej oraz w przetwórstwie przemysłowym, zwłaszcza w przemyśle spożywczym, meblarskim czy przemysłowym. Sprawdźmy więc, na co może liczyć pracownik poszkodowany w wyniku wypadku w czasie pracy.

Jakie konsekwencje wypadku?

Mówiąc o wypadku w drodze do lub z pracy najważniejsze co należy zrobić, to niezwłocznie zgłosić fakt wypadku pracodawcy. Nie musi zrobić to sam poszkodowany pracownik, a świadek zdarzenia bądź współpracownik. Pracodawca w takiej sytuacji ma kilka obowiązków do wypełnienia.

Przede wszystkim należy zawiadomić odpowiednie służby, począwszy od pogotowia, poprzez inspektora pracy, a także prokuratora, w przypadku kiedy wypadek ma charakter ciężki. Samo miejsce wypadku powinno zostać zabezpieczone. Pracodawca ma obowiązek ustalić przyczyny wypadku, a także sporządzić protokół i zatwierdzić go najpóźniej do pięciu dni od wystąpienia samego wypadku.

Co przysługuje pracownikowi po wypadku?

Pracownik, który ucierpiał w wypadku przy pracy może liczyć na kilka form pomocy, w zależności od jego skutków. Przez pierwsze 182 dni choroby choremu pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, płatny w wysokości 100% pensji. Alternatywą dla zasiłku chorobowego jest świadczenie rehabilitacyjne, dla osób długotrwale niezdolnych do pracy, wypłacane jest przez ZUS. Osoba chora może również starać się o jednorazowe odszkodowanie, w przypadku długotrwałej lub stałej utraty zdrowia.

Nie można również zapomnieć o możliwość pokrycia kosztów rehabilitacji przez przedsiębiorców. Osoba poszkodowana może się również ubiegać o rentę inwalidzką, w przypadku zostania osobą niepełnosprawną. Wybór rodzaju pomocy choremu pracownikowi jest uzależniony od skutków zdrowotnych po wypadku, dlatego też niezmiernie ważna jest konsultacja lekarska, która pomoże dobrać właściwy rodzaj leczenia oraz pomocy powypadkowej.

– źródło: www.c7med.pl

Wypadki w pracy

Istnieje grupa zawodów, które są szczególnie narażone na wypadki w pracy, a do nich należy chociażby wspomniana branża budowlana. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, czyli zapobieganie wszelkim wypadkom w pracy. Jest to najlepsze rozwiązanie zarówno dla pracownika, jak i przedsiębiorcy. Zapobieganie wypadkom w pracy nie tylko chroni pracowników przed uszczerbkiem na zdrowiu, ale także przed nieprzyjemnymi konsekwencjami dla pracowników i przedsiębiorców. Kodeks pracy wyraźnie określa zasady postępowania i traktowania pracowników po wypadkach w pracy, dzięki czemu łatwiej jest wybrnąć z sytuacji po wypadkach.

Jak w czasach po wypadkach zachowują się pracodawcy? Przede wszystkim nie mogą zwolnić pracownika, który uległ wypadkowi w czasie wykonywania zawodowych obowiązków. Wszelkie wątpliwości związane z regulowaniem sytuacji po wypadkach regule kodeks pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com