Jeśli decydujemy się na wynajęcie lokalu na powierzchnię biurową czy do innych celów związanych z prowadzeniem firmy, przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni obiekt w dobrej lokalizacji. Kolejną kwestią jest dopilnowanie wszelkich formalności związanych z podpisaniem umowy.
Wiele firm decyduje się na wynajęcie powierzchni biurowych. Najczęściej są to dopiero początkujące przedsiębiorstwa, które nie dysponują odpowiednio wysokim kapitałem, aby obiekt na firmę kupić czy wybudować. Jeśli jednak szukamy obiektu na wynajem, powinien spełniać on wszystkie warunki, jakie są nam niezbędne do prowadzenia firmy. Bardzo ważna jest właściwa lokalizacja, dzięki której klienci bez problemu trafią do firmy. Istotny jest również standard obiektu – pomieszczenia firmowe są w dużym stopniu wizytówką przedsiębiorcy. Muszą więc być one reprezentacyjne i zachęcać do przebywania w nich.
Bardzo ważna dobrze skonstruowana umowa wynajmu
Przy wynajmie bardzo ważna jest kwestia umowy. Właściciele nieruchomości na wynajem pilnują bowiem swoich interesów i chcą je na wiele sposobów zabezpieczyć. Podpisują konkretną umowę, oprowadzają podatek od wynajmu oraz dbają o wszelkie inne sprawy formalne. W przypadku wielu firm dobrym rozwiązaniem jest wynajem długoterminowy. Wtedy umowa jest podpisywana na czas nieokreślony, oczywiście z dokładnie podaną długością trwania okresu wypowiedzenia. Dobrze, aby był on długi, wtedy w razie konieczności zmiany lokalu firma nie musi szukać na szybko nowej lokalizacji czy przeprowadzać się w ciągu kilku dni. Warto więc już na wstępie upewnić się, na jaki okres właściciel nieruchomości chce ją wynająć. Nie jest bowiem dobrym rozwiązaniem decydowanie się na nieruchomość, która jest do wynajęcia na kilka miesięcy. Firma, która chce się rozwijać, potrzebuje bowiem stabilnych warunków i lokalizacji, która będzie siedzibą firmy przez długi czas.
Właściciele mieszkań stawiają na najem okazjonalny
Bardzo często na pomieszczenia biurowe dla firm wynajmowane są nieruchomości mieszkalne. Mieszkania znajdujące się w budynkach jednorodzinnych czy wielorodzinnych to dobre rozwiązanie dla niewielkich firm, którym wystarczy zaledwie kilka pomieszczeń. Przy wynajmowaniu nieruchomości mieszkalnych bardzo często wykorzystywana jest umowa najmu okazjonalnego. Właściciele mieszkań zabezpieczają się w ten sposób przed nieuczciwymi lokatorami, którzy nie chcą płacić za mieszkanie, a jednocześnie nie zamierzają się wyprowadzić. W przypadku firm, które wynajmują pomieszczenia mieszkalne, najczęściej problem jest marginalny. Żadna rozwijająca się firma, która dba o opinię, raczej nie będzie podejmowała nieuczciwych działań, które mogą obniżać jej wiarygodność. W przypadku zadłużenia firmowego również nie ma większego problemu w kwestii ściągania zadłużenia. Można więc stwierdzić, że wynajęcie mieszkania na firmę jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem niż wynajmowanie prywatnym lokatorom.
Dowiedz się również więcej na temat tego czym jest podatek od wynajmu