Wymiana okien na nowe w budynku komercyjnym – podstawowe informacje

Przepisy budowlane mają zastosowanie do każdorazowej wymiany okien na nowe – w każdym budynku, a szczególnie tym o charakterze komercyjnym. Przepisy dotyczą wydajności cieplnej i innych obszarów, takich jak:

  • bezpieczeństwo
  • dopływ powietrza
  • drogi ewakuacji
  • wentylacja

Zewnętrzne okno lub drzwi są „kontrolowanym wyposażeniem” zgodnie z przepisami budowlanymi i w wyniku tej klasyfikacji niniejsze przepisy określają pewne normy, które należy spełnić, gdy takie okna lub drzwi mają zostać wymienione.

Ogólne wytyczne dotyczące wydajności oczekiwanych materiałów i prac budowlanych w celu zapewnienia zgodności z przepisami budowlanymi oraz praktyczne przykłady i rozwiązania dotyczące sposobu osiągnięcia zgodności dla niektórych bardziej powszechnych sytuacji budowlanych można znaleźć na odpowiednich stronach przeznaczonych dla branży budowlanej, tutaj jedynie zakreślimy podstawy dla osób planujących wymienić okna z kalisza.

Najlepiej będzie jednak jeśli przez cały proces poprowadzi Cię renomowany producent okien taki jak https://www.oknapetecki-kalisz.pl/ , a montaż wykona instalator zarejestrowany w odpowiednim programie cetyfikacyjny. Zarejestrowany instalator zostanie zatwierdzony do wykonania prac w celu zapewnienia zgodności z przepisami budowlanymi bez angażowania kontroli władz lokalnych. Po zakończeniu pracy otrzymasz certyfikat pokazujący, że praca została wykonana przez zarejestrowanego instalatora.

Alternatywnie, możesz użyć niezarejestrowanego instalatora – ale w tym przypadku trzeba uzyskać zgodę od odpowiedniego organu kontroli budynku – w twoim lokalnym urzędzie lub innym zatwierdzonym miejscu. Będą sprawdzać wymianę okien lub drzwi pod kątem zgodności i, jeśli są spełnione, wydają certyfikat zgodności.

Termiczna utrata ciepła

Mieszkania muszą być energooszczędne. Metodą osiągnięcia większej efektywności energetycznej jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zmniejszenia ilości ciepła traconego przez okna pcv z kalisza czy też drzwi. Jeśli instalujesz okna i drzwi, powinieneś być świadomy, że muszą one spełniać wymagania przepisów budowlanych w odniesieniu do ilości ciepła, które może przejść przez szkło i ramy, co jest mierzone jako wartość współczynnika U. Ta wartość U nie powinna zostać przekroczona. Informacje na temat maksymalnej dopuszczalnej wartości współczynnika U można znaleźć w kodeksach budowlanych.

Wentylacja

Okna i drzwi zapewniają wentylację pomieszczeń w mieszkaniu, a zasady dotyczą wentylacji. Rodzaj i zakres wentylacji będą zależały od wykorzystania i wielkości pomieszczenia. Na przykład pomieszczenia, w których będzie wytwarzana para (kuchnie, łazienki, pomieszczenia gospodarcze itp.) powinny być wyposażone w wyższy poziom wentylacji (zwykle wentylatory mechaniczne i okna) niż inne pomieszczenia, w których odpowiednio dobrane otwory okienne i wentylatory zdają się wystarczać. Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo pożarowe przy wymianie dowolnego okna otwór powinien być tak zwymiarowany, aby zapewnić przynajmniej taki sam potencjał ucieczki jak okno, które zastępuje.

[TB]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com