Wśród lekarzy cieszących się najmniej lubianym mianem należy dentysta. Polacy na szczęście mają coraz większą świadomość dotyczącą dbania o higienę jamy ustnej, dlatego też stereotyp związany z nieprzyjemną wizytą u lekarza dbającego u zęby powoli odchodzi do przeszłości. Chociaż rodacy coraz częściej odwiedzają gabinety dentystyczne, to jednak po 60. roku życia zdecydowana większość ludzi nie posiada już własnego uzębienia. I tutaj wkracza protetyk, którego praca niejednokrotnie ratuje ludzi od życia bez zębów.
Jak powstaje sztuczna szczęka?
Powstanie sztucznej szczęki zębowej podzielone jest na kilka etapów, a dokładność ich wykonania wpływa na komfort użytkowania. Pierwszy, jeden z najważniejszych etapów polega na pobraniu indywidualnego wycisku, tzw. negatywu pola protetycznego, który najczęściej wykonywany jest za pomocą gipsu najczęściej w gabinecie dentystycznym. Kolejne etapy wykonywane przez protetyka można wykonywać bez obecności pacjenta, a ich kształt i wygląd wpływają na komfort używania ich przez pacjenta.
Specjalista na podstawie wykonanych wcześniej odlewów wykonuje tzw. wały zwarciowe, odpowiadające za utrzymywanie szczęki na żuchwie pacjenta. Następnie zęby wstawiane są do szczęki, w sposób jak najbardziej przypominający kształtem prawdziwą szczękę. Kiedy prototyp szczęki jest gotowy, pozostaje przymiarka modelu bezpośrednio przez pacjenta. Dzięki czemu możliwe jest dokonanie ewentualnych poprawek według indywidualnych preferencji pacjenta. Dopiero po ostatecznej akceptacji przez pacjenta szczęka zostaje utwardzona za pomocą zamiany elastycznego wosku w twardy akryl. Dalsze, ostateczne czynnością związane są z trwałością oraz przygotowaniem do samodzielnego używania zębów przez pacjenta.
Rodzaje szczęk
Zanim zdecydujemy się na zlecenie wykonania sztucznego uzębienia, powinniśmy wiedzieć, jakie mamy dostępne rodzaje sztucznych zębów. Oprócz znanej od lat protezy akrylowej, dostępne są nowocześniejsze, warianty szkieletowe. Dzięki dopasowaniu zarówno do dziąseł, jak i do pozostałych zębów proteza jest dokładniej przymocowana i lepiej się trzyma, jednak jej cena również jest wyższa od modelu akrylowego.
Proteza nakładkowa jest dobrym rozwiązaniem w przypadku częściowego braku uzębienia i nie są refundowane w ramach NFZ. Warto także wiedzieć, że protezy zębowe, niezależnie od rodzaju kosztują od 1200 do nawet 3500 złotych, w zależności od rodzaju sztucznej szczęki i ilości zębów, jakie będzie musiała zastąpić. Dobra wiadomość jest taka, że część z nich refundowana jest przez NFZ, dzięki czemu cała kwota może zostać w naszej kieszeni.
Coś o sztucznych zębach
Braki w uzębieniu są nadal wstydliwym kompleksem, dlatego też Polacy coraz mający problem z uzębieniem coraz częściej goszczą w gabinetach dentystycznych. Protetyk, choć często niedoceniany, ma sporo pracy. Część dentystów posiada również uprawnienia do wykonywania sztucznych zębów lub posiada w swoim gabinecie wykwalifikowanego specjalistę, dzięki czemu naprawa zębów nie należy do trudności.
– Jak naprawić iPhone samodzielnie – poradnik dla początkujących
Protetyka jest o wiele ważniejsza niż wiele osób o tym myśli. W moim przypadku korzystałem z protetyka w Krakowie http://stomatologiatomaszewska.com/protetyka/ i muszę powiedzieć, że po wizycie zdecydowałem się na kompleksową usługą. Przede wszystkim protetyka to wygląd ale i zdrowie. Odpowiednio wykonana usługa poprawi komfort naszego życia na wielu płaszczyznach. Jeśli ktoś tak jak ja jest z Krakowa i szuka protetyka to mogę śmiało polecić 🙂