Wyjeżdżasz w delegację za granicę? Sprawdź, jakie ubezpieczenie jest Ci potrzebne

Osoby podróżujące po świecie często, wyjeżdżające na długo lub udające się w delegację służbową powinny zatroszczyć się o prywatną ochronę. Przede wszystkim zdrowia, ale nie tylko. W artykule omówiliśmy najważniejsze elementy ubezpieczenia w podróży służbowej. Zapoznaj się z nimi i wykorzystaj internetową porównywarkę, aby polisę o szerokim zakresie nabyć w korzystnej cenie.

Po czyjej stronie leży wykupienie ubezpieczenia – Twojej czy szefa?

Jeśli jesteś zatrudniony w firmie na stałe i masz umowę o pracę, Twoim ubezpieczeniem podczas podróży służbowej powinien zająć się przełożony. Jeżeli jednak z jakiejś przyczyny tego nie zrobi lub zapewni Ci ochronę o małym zakresie i niskiej sumie ubezpieczenia, powinieneś o swój interes zadbać samodzielnie.

Inna sytuacja dotyczy osób, które wyjeżdżają za granicę celem zarobienia pieniędzy i nie są jeszcze nigdzie zatrudnione. Zanim podpiszą umowę i zyskają dostęp do darmowej opieki zdrowotnej w danym kraju, powinny zakupić ubezpieczenie na wyjazd do pracy: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-na-wyjazd-do-pracy/. Uwaga! W niektórych krajach niezbędna jest także wiza, która uprawnia do podjęcia pracy. Jest to zupełnie inny dokument niż wiza turystyczna.

Czy EKUZ to wystarczająca ochrona medyczna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest korzystnym dokumentem dla osób podróżujących do krajów należących do Unii Europejskiej i EFTA. Wyrobisz ją, jeśli w Polsce przysługuje Ci prawo do darmowej opieki w ramach NFZ. Wówczas – dzięki karcie EKUZ – bezpłatnie będziesz się leczył na terenie UE/EFTA.

Mimo iż przydatny, EKUZ nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia zdrowia za granicą. Po pierwsze nie jest honorowany w innych państwach niż określone wyżej. Po drugie zapewnia bezpłatną ochronę wyłącznie w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju (może się okazać, że opieka medyczna została sprywatyzowana). Po trzecie darmowe leczenie nie przewiduje pomocy w razie poważnych urazów i specjalistycznej opieki. Jeśli zachorujesz lub doznasz skomplikowanego urazu, będziesz musiał zapłacić za opiekę medyczną lub wrócić do Polski.

Ubezpieczenie w podróży służbowej – co warto w nim uwzględnić?

Ubezpieczenie na podróż obejmuje koszty leczenia podstawowego i specjalistycznego. Umożliwia korzystanie z placówek państwowych, jak również prywatnych. Ważne, by opiewało na kwotę min. 30 tysięcy euro. Wartościowym dodatkiem medycznym jest NNW, czyli ochrona od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas delegacji doznasz rozstroju zdrowia lub uszkodzenia ciała, otrzymasz pieniądze na leczenie, rehabilitację czy terapię.

W delegację poza bagażem osobistym zabierasz zapewne smartfon, tablet, laptop i dyski przenośne. Zastanów się nad ich ubezpieczeniem (uwaga: bagaż i sprzęt elektroniczny ubezpiecza się osobno). Jeśli zostaną uszkodzone, zgubione lub skradzione, otrzymasz przynajmniej część pieniędzy, jakie przeznaczyłeś na zakup.

Podczas podróży do kraju zagrożonego atakami terrorystycznymi wybierz polisę z ochroną także w przypadku aktów terroru. Z kolei jeśli delegacja łączy się z zakrapianymi kolacjami służbowymi, rozszerz polisę o ochronę zdarzeń po spożyciu alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com