Wyjazdy służbowe pracowników fizycznych – jak zapewnić im dobre warunki podczas pracy?

W wielu firmach o różnym profilu działalności praca odbywa się nie tylko w siedzibie firmy, ale również w wielu innych lokalizacjach. Dotyczy to chociażby firm działających w branży budowlanej, drogowej, zajmujących się usługami geodezyjnymi, montowaniem skomplikowanych instalacji elektrycznych czy sanitarnych. Pracownicy, którzy zajmują się wykonywaniem takich usług często pracują w różnych lokalizacjach z dala od domu. Firma powinna więc im zapewnić odpowiednią bazę lokalową, dzięki czemu będą mogli skupić się na sumiennym wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Firmy, których pracownicy wyjeżdżają w delegację i pracują na wyjazdach, powinny zorganizować im dobre warunki pracy. Jeśli pracownicy wyjeżdżają na dosyć długo, dobrym rozwiązaniem pod względem także finansowym jest wynajęcie im mieszkania lub nawet całego domu, gdzie będą mieli dobre warunki. Koszty wynajmu miesięcznego są zdecydowanie niższe niż płacenie za doby hotelowe nawet w tanich pracowniczych hotelach.

Dobry hotel warto wcześniej sprawdzić

Jeśli jednak wyjazdy pracowników nie są długoterminowe, a praca zamyka się w ciągu kilku dni, lepszym i tańszym rozwiązaniem niż wynajmowanie mieszkania na miesiąc będzie nocowanie w hotelach. Większość firm ma już sprawdzone, solidne hotele, z których oferty korzystają za każdym razem, gdy muszą wysłać pracowników do konkretnego miasta. Jeśli jednak praca odbywać się będzie w nowej lokalizacji, dobrze jest sprawdzić obiekty na danym terenie, kierując się nie tyle ceną, ile opiniami osób, które już w danym miejscu byli. Gdy interesują nas hotele w Wiśle, warto zajrzeć na strony ogłoszeniowe i turystyczne, a także do mediów społecznościowych, w których można znaleźć opinie o konkretnym hotelu czy pensjonacie. Dzięki temu będzie można wyrobić sobie zdanie o danym miejscu, a także mieć pewność, że pracownicy będą mieli dobre warunki.

Wynajem hotelu i mieszkania na koszt pracodawcy

Firmy, które wysyłają swoich pracowników w dłuższe lub krótsze delegacje, muszą oczywiście liczyć się z dodatkowymi kosztami. Nawet jeśli pracownik pracuje na wyjeździe i mieszka w hotelu, pensjonacie czy wynajętym mieszkaniu, nie musi płacić za pobyt, gdyż jest to związane z wykonywaniem obowiązków zawodowych. A co za tym idzie – wszystkie koszty ponosi pracodawca. Niektóre firmy w ramach oszczędności wynajmują swoim fizycznym pracowników lokale, których standardy dalekie są od jakiegokolwiek komfortu. Nie jest to dobre rozwiązanie – owszem, za wynajem płaci się mniej, ale również jakość pracy pracowników mieszkających w kiepskich warunkach może być daleka od oczekiwanej. Co więcej, pracownicy, gdy firma od nich nie dba, częściej rezygnują z zatrudnienia i szukają czegoś na lepszych warunkach. W perspektywie długoterminowej oszczędzanie na wygodzie i komforcie pracowników jest więc całkowicie nieopłacalne i może powodować zastoje w działalności firmy, a co za tym idzie, także straty finansowe, które mogą być później nie do odrobienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com