Wyjazdy integracyjne dla firm-plusy i minusy

dobra atmosfera w pracy

Firma bez pracowników nie mogłaby odpowiednio funkcjonować. Wskutek spełnianych obowiązków i chęci wzajemnej współpracy powinna kształtować się więź, która w efekcie przekłada się na dobro całej firmy. Bardzo ważna jest atmosfera w teamie i wzajemna pomoc. Odpowiednia organizacja pracy pozwala zwiększyć efektywność pracowników. Aby to wszystko mogło stać się faktem a nie jedynie naszym życzeniem, a między pracownikami zagościł prawdziwy, silny duch zespołu potrzebna jest odpowiednia integracja. W osiągnięciu celu mogą pomóc wyjazdy integracyjne dla firm. Poniżej przedstawiamy kilka zasadniczych plusów i minusów tego rozwiązania.

odpowiednia integracja pracowników

Plusy wyjazdów 

Przez ostatnie lata na naszym polskim podwórku coraz bardziej popularne stała się taka forma spędzania czasu poza pracą. Organizacji spotkań czy wyjazdów integracyjnych, przyświecają różne cele. Podstawowym jest dobro firmy.

Na rynku zarejestrowanych jest wiele wyspecjalizowanych firm, które zorganizują cały powierzony wyjazd. Jeżeli jesteś z Warszawy, najprościej będzie zorganizować wyjazd integracyjny w okolicach Warszawy. Podróż na miejsce nie zajmie długo a pracownicy po zakończonym wydarzeniu szybko wrócą do domu.

Zwiększenie integracji i współpracy na każdym poziomie 

Szereg zajęć na tego typu wyjazdach pozwoli na budowanie swoistego ducha zespołu i zwiększy współpracę. A zajęcia prowadzone zostaną przez specjalistów. Czas takiego wyjazdu może spowodować zwiększenie integracji wśród pracowników, którzy na co dzień nie mają ze sobą styczności w firmie. Jest to również okazja na zmniejszenie dystansu pomiędzy kadrą szefowską a podległymi im pracownikami.

W efekcie integracja może skutkować zwiększeniem wydajności i wprowadzeniem dobrej atmosfery w pracy.

dobra atmosfera w pracy

Komfort pracy i polepszenie opinii o firmie 

Dobra zabawa i wypoczynek pozwoli na zwiększenie komfortu pracowników podczas wyjazdu.

Zarazem będzie skutkować dobrą opinią na temat firmy oraz chęć rozwoju.

Jeśli w pracy powstały jakieś konflikty idealnym sposobem na ich zaniechanie jest właśnie wspólnie spędzony czas. Większość pracowników wraca z tego typu wyjazdów z pozytywną energią i zadowoleniem.

Wyjazd jako forma nagrody 

Za dobre wyniki lub osiągnięcie założonego celu, przełożeni mogą nagrodzić swoich pracowników. Udane spędzenie wolnego czasu może być motywacją na przyszłość i punktem zapalnym do organizacji większej ilości tego typu wyjazdów.

Przełamanie rutyny i zwiększenie efektywności 

Osoby zajmujące się powierzonymi zadaniami według schematów mogą zacząć odczuwać zmęczenie. Organizowane eventy pozwolą na odskocznie od codzienności i odpoczynek. Pracownicy naładują swoje akumulatory, co przełoży się na chęci do efektywnego wykonywania zadań w firmie.

Poprawa komunikacji 

Spędzenie kilku wolnych dni ze sobą może dużo bardziej polepszyć komunikację i więź zespołu niż wiele miesięcy wspólnej pracy. Jest to niezwykle ważną zaletą wyjazdów integracyjnych dla firm.

Obserwacja pracowników 

Podczas wspólnych gier, wędrówek i imprez pracodawca może dowiedzieć się dużo więcej o swoich pracownikach. Poznać ich wady i zalety, dowiedzieć się jaki mają charakter i w czym czują się jak ryba w wodzie. Taka forma spędzania czasu może ukazać jak dany pracownik, zachowa się podczas presji oraz jak rozwiąże powierzony mu problem.

Minusy wyjazdów integracyjnych 

Wszystko co ma zalety posiada również wady, nie inaczej jest w przypadku wyjazdów firmowych. Powierzenie organizacji eventu firmie, która ma małe doświadczenie może powodować, że wyjazd firmowy okaże się porażką na całej linii. Również wadą może okazać się złe dobranie formy wyjazdu, na przykład wyjazd wymagający wysokiej sprawności fizycznej może być dla sporej części grupy zbyt wymagający.  Zdarza się, że hierarchia pracownicza zostaje zaburzona i kontakty między współpracownikami zostaną popsute.

Wiele firm jednak z nich rezygnuje. Być może spowodowane jest to złą opinią o mocno zakrapianych tego typu imprezach. Jednak ten pogląd przechodzi do lamusa, coraz częściej tego typu forma spędzania czasu między współpracownikami jest wybierana i powierzania wyspecjalizowanym firmom zajmującym się tego typu organizacją.

Organizacja wyjazdu na własną rękę, jest pracochłonna i często zdarza się, że poniesione koszty będę o wiele wyższe niż powierzenie całej organizacji profesjonalnej firmie.

Nieliczne wady nie mogą być przeszkodą dla organizacji wyjazdu. Zawsze jednak musimy zastanowić się nad wyborem miejsca i formą spędzanego czasu. Dodatkowo, powinniśmy dokładnie sprawdzić opinie społeczeństwa na temat firmy, która zorganizuje dla nas ten wyjazd. Takie działania pozwolą uniknąć niesodzianek i nieprzyjemnych sytuacji.

Pomimo kilku wad, dla wielu przedsiębiorstw wyjazdy integracyjne są nieodłącznym elementem w ciągu roku. Mogą wykreować ducha zespołu i zwiększyć efektywność pracy. Często zdarza się, że podczas nich przeprowadza się szkolenia, które mogą wiele nauczyć. Warto zdecydować się na taki ruch.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com