Wycieczki integracyjne – jak często i dla kogo?

Samo pojęcie wycieczek integracyjnych powstało całkiem niedawno, choć takie wycieczki (spotkania) odbywały się wcześniej, ale dla kadry kierowniczej. Były to spotkania pomiędzy szefami różnych przedsiębiorstw, celem zaprezentowania swoich propozycji współpracy, oraz oczywiście bliższego zapoznania się w przeciwną stroną (często konkurencją). Poważni ludzie, na poważnych stanowiskach cenią sobie takie spotkania tym bardziej, że właśnie wtedy mają okazję bliżej przyjrzeć się stronie przeciwnej, choć nie musi to być konkurencja. Może to być nowy wspólnik, czy partner w interesach. Są to jednak spotkania integracyjne o zupełnie innym kształcie, niż te odbywające się na poziomie jednego zakładu pracy

Może dofinansowanie do takiego projektu?

W samej wycieczce nie ma nic złego i może być organizowana tak często, jak sobie tego życzy sam organizator (czyli pracodawca). Może on płacić za taką wycieczkę z własnej kieszeni, lub też postarać się o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wtedy wystarczy napisać konkretny wniosek o dofinansowanie, przedstawić w nim, na jaki to będzie cel – jeśli na wycieczkę integracyjną, to kto za nią zapłaci, przedstawić fakturę i poinformować oczywiście gdzie i kiedy się taka wycieczka odbędzie, oraz ilu pracowników weźmie w niej udział. Na koniec należy zaaprobować zgodę na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby rozpatrzenia wniosku, podpisać się i czekać na przyznanie dofinansowania.

Jak często i dla kogo takie wycieczki?

Wycieczki integracyjne organizowane są po to, aby pracownicy danego zakładu pracy mogli skorzystać z formy bliższego poznania się nawzajem i to nie w biurze, tylko poza jego terenem. Takie poznanie się na pewno wpłynie na bliższe, bardziej koleżeńskie stosunki między pracownicze, może także zapobiec groźnym zjawiskom takim jak niezdrowa rywalizacja o stanowiska (choć niektóre osoby są niereformowalne w żadnym względzie – warto spróbować).

Wszystkim wiadomo, że nadmierna ambicja może zupełnie sponiewierać tzw. ducha zdrowej rywalizacji, wzajemnej pomocy, czy też zwykłej życzliwości w pracy. Wycieczka integracyjna pomoże niektórym zwiększyć własne starania w pracy, (to dla tych życiowych pesymistów, wierzących święcie, że i tak wszystko nie ma sensu, więc po co się starać) uwierzyć we własne siły (dla tych, którzy są „zahukani” przez życie prywatne i zawodowe). Taka wycieczka może stać się prawdziwą ostoją dla wszystkich nieśmiałych, czy nie ufających niczemu i nikomu. Integracja sprzyja budowaniu zaufania kadry, a jeśli odbywa się ona w plenerze, poza biurem, czy zakładem pracy, stwarza wrażenie wolności i otwiera ludzi na siebie.

Szkolenia

Podczas wycieczki integracyjnej można przeprowadzać szkolenia w zakresie dowolnym. Mogą to być prelekcje, wywiady, czy też same szkolenia na tematy ogólne, nie tylko związane ze sprawami firmy, choć takie są jak najbardziej pożądane. Warto organizować takie wycieczki integracyjne, ponieważ są one nie tylko z pożytkiem dla firmy, ale także dla ludzi w niej pracujących.

Artykuł opracowano wspólnie z biurem turystycznym http://www.gracetour.waw.pl – dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com