Wycena firmy – co wziąć pod uwagę? Jak wycenić przedsiębiorstwo?

Przy wycenie firmy szczególnie ważne są czynniki mierzalne takie jak stan aktywów i pasywów, ale także te, których nie da się łatwo wyrazić za pomocą wskaźników. Wyceny nie przeprowadza się, korzystając z jednolitego algorytmu, lecz uwzględnia elementy, które matematycznie trudno zobrazować.

Chcesz wiedzieć, jak zwiększyć wartość przedsiębiorstwa, a dokładniej na jakie nieoczywiste parametry zwrócić uwagę? Przeczytaj artykuł, a dowiesz się wszystkiego.

Co to jest wycena przedsiębiorstwa?

Wycena firmy to ustalenie faktycznej wartości przedsiębiorstwa przy wykorzystaniu wybranych metod wyceny. Im wycena jest bardziej wielowymiarowa, rzetelniejsza i stosownie udokumentowana tym spółka ma szersze możliwości negocjacyjne na rynku.

Wyceny firm przeprowadzają przede wszystkim ich właściciele i potencjalni nabywcy, aby poznać ich rzeczywistą wartość rynkową, co jest niezbędne przy sprzedaży, zakupie, czy też pozyskiwaniu inwestora. Wycena przedsiębiorstwa wspiera także planowanie strategiczne w spółce, umożliwiając zarządom ocenę efektywności różnych strategii.

Jakie elementy wziąć pod uwagę przy wycenie firmy?

Przy ocenie wartości firmy niemal zawsze uwzględnia się elementy „policzalne” takie jak posiadane aktywa i zdolność przedsiębiorstwa do generowania zysków. Pomija się jednak istotne kwestie, które trudniej jest policzyć, a wpływają na wartość spółki.

Wyceniając przedsiębiorstwo do sprzedaży, warto spojrzeć z perspektywy ewentualnego nabywcy. Jeżeli jest nim firma dopiero wchodząca na rynek, prawdopodobnie zapłaci więcej za przejęcie spółki z ugruntowaną pozycją i solidnymi kontrahentami.

Pozycja rynkowa firmy

Pozycja rynkowa określa, w jaki sposób firma jest postrzegana na rynku. Uwzględnia ona relacje z klientami, kontrahentami, a nawet z konkurencją. Spółka, która od lat współpracuje z tymi samymi podmiotami, ma szanse na osiągnięcie wyższej ceny, a więc aspekt pozycji rynkowej należy zawrzeć w wycenie. Jaki związek ma długość współpracy z wyceną? Np. taki, że dostawcy chętniej dają rabaty, dłuższe okresy płatności firmom, które dały się poznać jako lojalne i rzetelne. W przyszłości takie benefity można wykorzystać w kreowaniu polityki finansowej spółki, tym samym zwiększając jej zyski.

Przewaga konkurencyjna przedsiębiorstwa

Przewaga konkurencyjna, czyli osiągnięcie przez firmę nadrzędnej pozycji nad konkurentami. Wyróżniamy przewagę jakościową, cenową, zasięgową itp. Wbrew pozorom, niekiedy nie trzeba specjalnie budować przewagi konkurencyjnej, lecz wychodzi to naturalnie. Można też kwestię przewagi konkurencyjnej rozpatrywać pod kątem licencji, koncesji, pozwoleń i innych tego typu. Zdarza się, że inwestor jest w stanie więcej zapłacić tylko dlatego, że spółka jest sprzedawana wraz z licencją, której ten potrzebuje.

Perspektywy w branży

Przygotowując wycenę firmy, warto wziąć pod uwagę perspektywy, jakie aktualnie ma branża, w której działa przedsiębiorstwo. Wycena z tego punktu widzenia wymaga przeprowadzenia szerokiej analizy otoczenia firmy. Należy sprawdzić wskaźniki dynamiki sprzedaży oraz dane finansowe segmentów rynkowych, które można skojarzyć z analizowaną gałęzią gospodarki. Powinno się też przyrównać wybrane wskaźniki przedsiębiorstwa na tle średnich wartości dla tej samej branży.

Po co wycenia się firmy?

Wyceny przeprowadza się zarówno w sytuacjach wymaganych prawnie, ale i gdy jest to zasadne ekonomicznie. Np. przed sprzedażą firmy warto przeprowadzić rzetelną wycenę, aby realnie oszacować, jakiej kwoty należy żądać od nabywcy. Efektem wyceny firmy jest ustalenie wartości przedsiębiorstwa w formie konkretnej kwoty lub przedziału wartości. Jeżeli po zastosowaniu kilku metod wyceny, wyniki są mocno zróżnicowane, należy zidentyfikować, dlaczego tak jest i wyjaśnić przyczyny różnic.

Systemy AV w firmie

Wybór formy opodatkowania dla nowo powstałej spółki z o.o. – analiza dostępnych opcji
Perfumy Jaguar – luksusowy zapach dla niej i dla niego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com