Wybór stroju szefa kuchni – wygląd, bezpieczeństwo, produktywność

Zakładając restaurację należy zastanowić się, czy konieczny jest uniform czy wystarczy zwykły strój. W większości przypadków odpowiedź brzmi „tak” – podczas gdy twoi kelnerzy i kelnerki mogą mieć większą swobodę w wyborze tego, co mogą nosić, twoi kucharze muszą się odpowiednio ubierać ze względu na bezpieczeństwo. Pozwól szefom kuchni nosić wszystko, co chcą, a możesz spowodować obrażenia i skażenie żywności.

Ale jakie cechy są ważne przy tworzeniu stroju szefa kuchni?

Poniższy przewodnik przedstawia tylko kilka funkcji, które są niezbędne z punktu widzenia bezpieczeństwa, a także niektóre z funkcji, które zapewnią personelowi kuchennemu wygodę i produktywność.

Wybór uniformu

Wprowadzenie uniformu może być bardziej efektywne niż wprowadzenie dress code’u. Chociaż można naginać zasady ubioru, mundur mówi ludziom dokładnie, co powinni nosić. Oto kilka korzyści z tego płynących:

  • Zgodność z bezpieczeństwem: zapewnia, że ​​odzież każdego spełnia określony standard bezpieczeństwa.

  • Równość pracowników: kiedy wszyscy noszą te same ubrania, może to stworzyć poczucie równości, które może pomóc w poprawie koleżeństwa.

  • Okazja do brandingu: możesz również pomóc w budowaniu tożsamości marki poprzez włączenie kolorów i logo firmy do munduru personelu kuchennego (jeśli personel kuchenny w dużej mierze pozostaje za kulisami, może to nie mieć większego znaczenia – ale warto rozważyć, czy masz otwartą kuchnię).

Istnieją firmy, które specjalizują się w projektowaniu niestandardowych strojów roboczych, w tym niestandardowych uniformów kuchennych. Warto sprawdzić te firmy, aby dowiedzieć się, jak może wyglądać Twój. Poniżej przedstawiamy tylko kilka kluczowych cech, które warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu.

Jaki kolor?

Tradycyjnie stroje szefów kuchni są białe. Trend ten rozpoczął się we Francji w XIX wieku i pozostał popularny aż do XXI wieku. Powodem, dla którego biały stał się popularny, jest to, że promuje czystość. Podczas gdy inne kolory są w stanie ukryć plamy, biały nie – zachęca to pracowników do dokładnego czyszczenia odzieży po każdej zmianie.

Nie musisz wybierać bieli jako koloru jednolitego. W rzeczywistości istnieje wiele odnoszących sukcesy sieci restauracji, które przyjmują na przykład fartuch mający inne kolory, takie jak niebieski, czerwony, czarny i zielony. Idealnie, jeśli nie wybierasz bieli, chcesz wybrać kolor, który odzwierciedla Twoją markę.

Luźne ubrania będą prawdopodobnie wygodniejsze. Pomagają zapewnić większą wentylację, co może być ważne w gorącej kuchni. Nie ograniczają również ruchu, co może pomóc w zwiększeniu produktywności Twoich pracowników.

Oczywiście nie oznacza to, że ubrania powinny być nadmiernie workowate. Jeśli nogawki spodni są zbyt długie, mogą stanowić zagrożenie potknięcia się. Podobnie należy unikać workowatych rękawów, które mogą zanurzyć się w żywności lub w płomieniu, potencjalnie stwarzając zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas gdy niektóre fasony odcinają rękawy w połowie wysokości przedramienia, inne po prostu wybierają ciasne rękawy aż do nadgarstka (jest to sprzeczne z korzyściami płynącymi z posiadania luźnej odzieży, ale zapewnia ochronę całego ramienia przed zagrożeniami, takimi jak rozpryski gorącej cieczy).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com