Garaż wolnostojący to dobre rozwiązanie dla inwestorów posiadających dużą działkę oraz dla tych, którzy nie chcą ograniczać powierzchni użytkowej domu. Warto jednak pamiętać, że o wygodzie korzystania z tego budynku w dużej mierze decyduje odpowiednio dobrana brama. Który z dostępnych obecnie modeli sprawdzi się najlepiej – brama garażowa uchylna, rozwierana, a może segmentowa lub rolowana?
Brama garażowa uchylna – rozwiązanie na lata w atrakcyjnej cenie
Bramy uchylne to model chętnie wybierany ze względu na jego bezawaryjność i przystępną cenę. Prosty mechanizm sprawia, że działają przez wiele lat bez usterek. Dodatkowo producenci wyposażają je w specjalne zabezpieczenia, dzięki którym nawet w razie pęknięcia jednej ze sprężyn skrzydło nie opada. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają ponadto listwy i nakładki zapobiegające przypadkowemu zgnieceniu lub przytrzaśnięciu palców. Dodatkowo przed złodziejami chroni specjalne ryglowanie działające mechanicznie, które sprawia, że podważenie skrzydła jest niemożliwe. Dla większej wygody użytkowania bramy uchylne można wyposażyć w napęd.
Brama garażowa uchylna podczas otwierania najpierw wysuwa się przed garaż, a następnie ustawia pod sufitem. Z tego też względu parkowanie auta bezpośrednio przed budynkiem jest niemożliwe. W przypadku bardzo krótkich podjazdów można też zainwestować w nieco droższą bramę uchylną, która wysuwa się tylko na kilka centymetrów przed garaż.
Brama segmentowa – idealna do garaży z ogrzewaniem
Brama segmentowa zbudowana jest z ułożonych poziomo (otwierana do góry) lub pionowo (otwierana na bok) paneli wypełnionych materiałami termoizolacyjnymi. Ze względu na skuteczne zapobieganie przed wychładzaniem wnętrza, jest ona szczególnie zalecana w przypadku garaży ogrzewanych. W budynkach wolnostojących zazwyczaj nie montuje się grzejników, jednak warto rozważyć możliwość montażu modelu segmentowego również z innych powodów.
Bramy segmentowe są wygodne w użytkowaniu. Podczas otwierania nie wysuwają się przed garaż, dlatego doskonale spełnią swoje zadanie nawet na posesjach z krótkimi podjazdami. Jeśli budynek jest użytkowany również jako warsztat czy miejsce do przechowywania sprzętu sportowego lub narzędzi ogrodniczych, warto zdecydować się na dodatkowe drzwi lub wybrać boczną bramę segmentową – w tym drugim przypadku nie ma konieczności otwierania całej bramy, aby wyprowadzić rower, hulajnogę lub kosiarkę.
Brama segmentowa otwierana do góry ustawia się pod sufitem. Model boczny zachodzi zaś na jedną ze ścian. Wybierając tego typu bramy, należy więc zapewnić wewnątrz garażu odpowiednio dużo przestrzeni.
Brama rolowana – dobre rozwiązanie przy niskim nadprożu
Producenci nowoczesnych bram garażowych mogą zaproponować swoim klientom także modele rolowane, które otwierają się podobnie jak rolety okienne. Są zbudowane z wąskich lameli wykonanych z aluminium nawijanych na wał umieszczony nad otworem wjazdowym do garażu. Taka konstrukcja sprawia, że pod sufitem pozostaje wolna przestrzeń. Jeśli zaś garaż ma bardzo niskie nadproże, wał można umieścić na zewnątrz budynku, a przed działaniem czynników atmosferycznych oraz przed złodziejami zabezpiecza go specjalna kaseta. Ponieważ otwiera się pionowo do góry, spełni swoje zadanie nawet na działkach z krótkimi podjazdami.
Bramy rolowane są standardowo wyposażane w napęd, ale w razie braku zasilania można też otworzyć je ręcznie. Należą do najdroższych modeli na rynku.
Brama rozwierana – klasyczny model odpowiedni na działkę z długim podjazdem
Bramy rozwierane montowane są na zawiasach podobnie jak drzwi. Ich zaletą jest niewątpliwie atrakcyjna cena oraz wiele wzorów i kolorów skrzydeł do wyboru, co ułatwia znalezienie modelu idealnie dopasowanego do konkretnego budynku. Bramy tego typu pozwalają w pełni wykorzystać całą dostępną wewnątrz garażu przestrzeń i sprawdzą się nawet w budynkach o bardzo niskich nadprożach. Asymetryczny podział skrzydeł pozwoli zaś wykorzystywać jedno z nich jak drzwi przejściowe.
Bramy rozwierane potrzebują nieco przestrzeni przed garażem, dlatego będą odpowiednie na działki z dłuższymi podjazdami, uniemożliwiają jednak parkowanie auta bezpośrednio przed garażem. Zimą trzeba zaś pamiętać o odśnieżaniu podjazdu, aby było możliwe otwieranie skrzydeł.
Polecamy:
– Śruby, wkręty, podkładki – przegląd oferty stalmut.pl