Wszystko, co warto wiedzieć o podatku VAT w UK

Prowadząc firmę w Wielkiej Brytanii, musimy przestawić się na inne rozwiązania prawne, w porównaniu z tymi, które znamy z Polski. Mimo że brytyjskie prawo z reguły postrzegane jest jako bardzo przejrzyste i sprzyjające przedsiębiorcom, dla osób, które nie czują się pewnie w podobnych zagadnieniach, każda kwestia związana z koniecznością załatwiania spraw urzędowych wydaje się skomplikowana i stresująca. W tym artykule spróbujemy odczarować kwestię podatku VAT w UK i odpowiedzieć na pytania o to, kto musi go płacić, jak zarejestrować się jako płatnik oraz kiedy.

Płatnik VAT, czyli kto?

Płatników VAT generalnie można podzielić na dwie kategorie: tych, którzy byli zobowiązani do rejestracji z powodu sytuacji finansowej swojej firmy, oraz tych, którzy zdecydowali się na to dobrowolnie w celu osiągnięcia konkretnych korzyści.

Pod kątem prawnym sytuacja przedstawia się następująco: jeśli Twoja firma w ciągu 12 miesięcy osiągnie dochody przekraczające 85 000 GBP, rejestracja staje się dla Ciebie obowiązkiem. Przed przekroczeniem tego progu jest to dobrowolna decyzja, jaką może podjąć każdy przedsiębiorca – należy jednak pamiętać, że z rejestracją wiąże się też konieczność wywiązywania się z konkretnych obowiązków, warto więc dobrze przemyśleć, czy jest to na pewno dobre rozwiązanie dla naszego biznesu.

Jak zarejestrować się jako płatnik VAT?

W większości przypadków możliwe jest zarejestrowanie się online, pozwala to na jednoczesne utworzenie konta płatnika VAT, za którego pośrednictwem możliwe będzie składanie deklaracji podatkowych. Warto również pamiętać, że kwestią rozliczeń nie musimy zajmować się osobiście – może zajmować się tym w naszym imieniu wskazany przez nas pośrednik, np. księgowy.

W ciągu 30 dni pracujących od rejestracji dostarczony zostanie Ci certyfikat zawierający Twój numer VAT oraz faktyczną datę rejestracji wraz ze wskazaniem terminu, w jakim musisz się rozliczyć z podatku.

Jakie są korzyści z bycia płatnikiem VAT?

Bycie zarejestrowanym płatnikiem VAT daje Ci możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku za zakupy firmowe. Niesie to również korzyści przy współpracy z innymi płatnikami VAT, ich usługi i produkty będą dla nas po prostu tańsze – stąd też często dobrowolna rejestracja VAT wynika właśnie z chęci wyglądania atrakcyjniej w oczach potencjalnych partnerów biznesowych i klientów.

Pamiętaj jednak, że nie możesz doliczać VATu do wystawianych przez siebie faktur przed otrzymaniem swojego numer VAT. Jesteś jednak zobowiązany do opłacenia podatku za ten okres do HMRC – dostępnym rozwiązaniem jest więc podniesienie ceny na fakturze w celu pokrycia takich kosztów oraz skorygowanie takiej faktury po otrzymaniu certyfikatu rejestracji.

Obowiązki płatnika VAT

Jak zostało już wspomniane powyżej, jako płatnik VAT zyskujesz nie tylko korzyści, ale również obowiązki. Należy do nich oczywiście naliczanie odpowiedniej stawki VAT, rozliczanie się z HMRC oraz składanie deklaracji podatkowej, jest to jednak również obowiązek prowadzenia dokumentacji związanej z płatnościami i rozliczeniami VAT.

By mieć pewność, że wszystkie terminy zostaną dotrzymane, a wysokość podatku wyliczona poprawnie najwygodniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług dobrego biura rachunkowego. Doświadczeni specjaliści poradzą sobie z tym zadaniem zdecydowanie lepiej, a my zyskamy więcej czasu na skupienie się na swojej pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com