Wszystkie etapy sprzedaży samochodu do skupu

Kierowcy nie przepadają za momentem sprzedaży swojego auta. To wyczerpujący i dłużący się proces. Na szczęście, z pomocą przyszły zyskujące popularność skupy aut używanych. Okazuje się, że jest to wyjątkowo łatwy sposób na szybkie i sprawne pozbycie się niechcianego pojazdu. Nie wymaga poświęcenia zbyt wiele czasu, czy wysiłku. Wystarczy wykonać telefon do pobliskiego skupu lub wypełnić formularz w Internecie. Jak rozpocząć ten proces?

Znalezienie odpowiedniego skupu

Pierwszym krokiem jest znalezienie dopasowanego do naszych potrzeb skupu samochodowego. Skupy zazwyczaj działają na większych obszarach, np. w zasięgu jednego województwa. Z przyczyn logistycznych jednak najlepiej znaleźć dobry skup, który będzie jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Poszukiwania najlepiej rozpocząć w sieci. Praktycznie wszystkie firmy posiadają swoje strony internetowe, dlatego też w Internecie mamy możliwość porównania wielu ofert różnych skupów. Można również zasięgnąć opinii dotychczasowych klientów skupu, którzy na pewno chętnie podzielili się wrażeniami ze współpracy w sieci. Zawsze można popytać wśród znajomych, którzy być może mają za sobą współpracę ze skupem.

Wykonanie telefonu lub wypełnienie formularza

Kolejny etap sprzedaży samochodu do skupu obejmuje wyjście sprzedającego z inicjatywą i pierwszy kontakt ze skupem. Jest to zgłoszenie swojej chęci sprzedaży do wybranego wcześniej skupu. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej firmy. W formularzu należy odpowiedzieć na pytania dotyczące podstawowych parametrów samochodu, czyli marki, rocznika, mocy silnika itp. Po wysłaniu zgłoszenia, w ciągu kilkunastu minut możemy otrzymać odpowiedź od pracownika skupu i umówić się na spotkanie we własnym domu. Drugą opcją jest kontakt przez telefon. Przez niego również można podać wymagane informacje i od razu umówić się na wycenę.

Spotkanie i wycena

Następnym krokiem sprzedaży jest przyjazd przedstawiciela skupu do miejsca zamieszkania klienta i przeprowadzenie profesjonalnej wyceny pojazdu. Często możliwe jest umówienie się nawet na ten sam dzień, w którym kontaktujemy się ze skupem po raz pierwszy. Na spotkaniu przedstawiciel lub rzeczoznawca, z którym przyjechał dokonuje analizy stanu technicznego auta i według wyznaczonych wytycznych ustala dokładną cenę, jaką jest w stanie zaoferować za samochód. Z proponowaną ceną można się zgodzić lub nie. W drugim przypadku następują negocjacje i ponowna wycena. Warto mieć jednak świadomość, że cena za sprzedaż auta w skupie nie będzie nigdy wyższa, ani nawet równa tej, jaką chcielibyśmy uzyskać w wyniku samodzielnej sprzedaży osobie indywidualnej.

Sporządzenie i podpisanie umowy kupna-sprzedaży

Jeśli proponowana cena za auto nam odpowiada, następuje sporządzenie umowy kupna-sprzedaży pojazdu. Dokonuje tego wykwalifikowany pracownik skupu, gwarantując pełne bezpieczeństwo transakcji. Sprzedający może mieć wpływ na warunki umowy. Zawsze, aby mieć pewność, że umowa się zgadza, należy przed podpisaniem uważnie ją przeczytać lub nawet skonsultować ją z zaprzyjaźnionym radcą prawnym. Jednakże korzystając z usług działającego od wielu lat na rynku skupu, raczej nie trzeba się niczym martwić.

Koniec procesu sprzedaży

Po podpisaniu umowy, sprzedający traci wszelkie prawa do samochodu. W tym momencie skup wypłaca byłemu już właścicielowi auta należną kwotę pieniędzy w gotówce. Większość skupów oferuje również przelew pieniędzy na konto bankowe. Oznacza to, że od razu po zakończeniu transakcji można bez przeszkód rozpocząć poszukiwania nowego auta.

 

Czym są i jak działają pożyczki pozabankowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com