Nie każdy prawomocny wyrok sądowy, który skazuje na pozbawienie wolności musi wiązać się z koniecznością natychmiastowego stawiennictwa się skazanego w zakładzie karnym. Polskie prawo przewiduje sytuacje, w których sąd może zdecydować o wstrzymaniu wykonania kary. Innymi słowy o przesunięciu terminu rozpoczęcia „odsiadki”.
Wstrzymanie wykonania kary – czym ono tak właściwie jest?
Jest to nic innego jak przychylenie się sądu do prośby skazanego o możliwość dłuższego pozostania na wolności przed rozpoczęciem odbywania kary (czyli zmiana terminu, w którym musi stawić się w więzieniu).
Wniosek o wstrzymanie wykonania kary jest instytucją prawa polskiego, która umożliwia skazanemu ubieganie się o wstrzymanie wykonalności orzeczonej mu kary. Innymi słowy, skazany może wystąpić do sądu z prośbą o przesunięcie w czasie obowiązku stawiennictwa się w więzieniu.
Kiedy skazany będzie zainteresowany złożeniem wniosku o wstrzymanie wykonania kary?
Oprócz oczywistych powodów taki jak chęć pozostania na wolności, wyróżnić można jeszcze inne. Skazany będzie zainteresowany wstrzymaniem wykonania kary, w sytuacji, w której złożył do sądu inny wniosek (najczęściej, jeżeli zawnioskował wcześniej o odroczenie wykonania kary bądź o dozór elektroniczny).
Dlaczego? Ponieważ, co do zasady każdy wyrok skazujący otrzymuje klauzule wykonalności z momentem jego uprawomocnienia (oznacza to, że z dniem uprawomocnienia się wyroku, właściwe organy są zobowiązane do wykonania jego treści – np. umieszczenia skazanego w zakładzie karnym). Tym samym, jeżeli skazany złożył wniosek o odroczenie kary bądź o dozór elektroniczny to i tak wcześniejszy, uprawomocniony, wyrok dotyczący pozbawienia go wolności będzie podlegać nakazowi wykonania.
Co w przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku o wstrzymanie wykonania kary?
Oczywistym jest, że głównym pozytywnym aspektem dla skazanego będzie możliwość pozostania dłużej na wolności. Jednakże, pozytywne rozpatrzenie wniosku wiąże się jeszcze z innymi konsekwencjami. Wskazać tutaj należy przede wszystkim, iż poprzez fakt, że wykonalność orzeczenia kary zostaje wstrzymana to skazanemu nie zagraża sytuacja, w której zostanie on przymusowo doprowadzony do zakładu karnego przez właściwe ku temu organy (np. policję).
Czy sąd może oddalić wniosek o wstrzymanie wykonania kary?
Jak najbardziej, ponieważ decyzja sądu o oddaleniu bądź przyjęciu wniosku jest w pełni autorytarna. Oznacza to, że sąd ma pełną dowolność w sprawie wydawania decyzji o wnioskach dotyczących wstrzymania wykonania kary. Nie istnieje żaden katalog przepisów prawnych, które by nakazywały odgórne (przez ustawodawcę), konkretne zachowanie się sądu – tj. przyjęcie bądź oddalenie wniosku. Treść postanowienia zależna jest tylko i wyłącznie od danego sądu rozpatrującego daną, konkretną, sytuację.
Gdzie złożyć wniosek o wstrzymanie kary?
Wniosek składa się do właściwego sądu I instancji, a konkretniej do wydziału wykonawczego. Podkreślić przy tym należy, że wniosek podlega opłacie w wysokości 100 zł.
Należność za wniosek uiścić można w kasie sądu bądź poprzez przelew bankowy na konto właściwego sądu.
Jak długo sąd rozpatruje wniosek o wstrzymanie wykonania kary?
Ustawodawca również tutaj potraktował sprawę lakonicznie, ponieważ nie istnieje żaden konkretny przepis, który by zobowiązał sąd do rozpatrzenia wniosku w konkretnym terminie.
Jak prawidłowo napisać wniosek o wstrzymanie wykonania kary?
Prawidłowe – samodzielne – sporządzenie wniosku może przysporzyć skazanemu trudności, ponieważ należy w nim nie tylko wskazać sygnaturę sprawy, dane osobowe skazanego, określić odpowiedniego adresata (właściwy sąd), wskazać informacje o orzeczonym wyroku, ale również – co najważniejsze – należy go prawidłowo i szczegółowo uzasadnić.
Uzasadnienie jest najważniejszym elementem wniosku, na którym będzie opierać się sąd wydając postanowienie. Dlatego, każdy zainteresowany powinien skorzystać z pomocy profesjonalisty, czyli adwokata, dla którego reprezentacja skazanego czy sporządzanie dla niego wniosków są sprawami dnia codziennego.