Współpraca z deweloperem – jak to wygląda?

Kupno mieszkania od dewelopera to bardzo istotny krok w życiu wielu ludzi. To przede wszystkim świadomość zobowiązania na kilkaset tysięcy złotych, które spłacane będzie przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście istnieje możliwość zakupu za gotówkę, jednak niewiele osób może sobie na to pozwolić. Zakup mieszkania od dewelopera powinien zostać dokładnie przemyślany i powinno się zwrócić uwagę na wiele czynników.

Dzięki odpowiedniej wiedzy można uchronić się przed nierzetelnymi sprzedawcami mieszkań, którzy po otrzymaniu pieniędzy znikają lub stawiają mieszkania niezgodne z projektem. Na co więc zwrócić uwagę i jak przebiega realizacja transakcji związanej z kupnem nieruchomości?

(https://republikawnetrz.pl/o-nas/ – wiarygodny deweloper)

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie od dewelopera?

Przed zakupem mieszkania warto sprawdzić, czy wiarygodny deweloper widnieje w ogóle w rejestrze. Dzięki temu można ustrzec się nieuczciwych przedsiębiorców, którzy niestety nadal się zdarzają. Jako inwestor, kupujący powinien również przejrzeć rynek, aby móc sprawdzić, jakie oferty są dostępne. W taki sposób można porównać kilka nieruchomości i wybrać tą, która będzie spełniać wszystkie lub większość wymagań. Wiarygodny deweloper z pewnością pochwali się innymi realizacjami, które już są gotowe. Można także porozmawiać z mieszkańcami tych nieruchomości i wypytać o ewentualne usterki, zgodność z projektem, czy sprawność przeprowadzenia transakcji.

Przed wyborem danej nieruchomości warto również sprawdzić jej otoczenie. Ważna będzie obecność placu zabaw, zazielenienie terenu, czy też obecność innych budynków i komunikacja. Przy wyborze wiarygodnego dewelopera można skorzystać z informacji zawartych w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Jeśli dany sprzedawca nieruchomości należy do tej organizacji, można być pewnym, że nie będzie oszustem, gdyż będzie podlegać standardom zawartym w Kodeksie Dobrych Praktyk. Warto dodać, że do takich organizacji przyjmowane są firmy tylko i wyłącznie rzetelne oraz gwarantujące najwyższą jakość nieruchomości i obsługi klienta.

Jak przebiega kupno mieszkania od dewelopera?

Każdy wiarygodny deweloper posiada własne praktyki sprzedaży nieruchomości, dostosowane do tego, aby zarobić na niej jak najwięcej. Nie zmienia to jednak faktu, że nie istnieje ogólny schemat procesu transakcji. Można go podzielić więc na sześć podstawowych kroków. Pierwszym z nich jest podpisanie umowy rezerwacyjnej. Zawiera się ją głównie wtedy, gdy zakup nieruchomości finansowany jest z kredytu hipotecznego. Warto także dopisać w niej klauzulę dającą możliwość odstąpienia od umowy, jeśli kredyt nie zostanie przyznany. Wiarygodny deweloper z pewnością będzie miał taki dokument uszykowany, dlatego należy przed jego podpisaniem zapoznać się z poszczególnymi zapisami.

Krokiem drugim jest zawarcie umowy deweloperskiej. Podpisuje się ją w formie aktu notarialnego, za który należy uiścić opłatę zwaną taksą. Jak w przypadku umowy rezerwacyjnej, niezbędne jest zapoznanie się z poszczególnymi punktami dokumentu, aby sprawdzić, czy są one dla kupującego w pełni bezpieczne i nie są inne niż standardy rynkowe. Kolejnym, trzecim krokiem, jest ustalenie rat, z czego ostatnia należy się deweloperowi w dniu podpisania dokumentu o przeniesieniu własności. Obecnie w przypadku kredytu hipotecznego całość kwoty jest przelewana na konto sprzedającego nieruchomość.

W momencie, gdy budynek jest już gotowy, następuje odbiór techniczny, czyli kolejny etap współpracy z wiarygodnym deweloperem. Następnie dochodzi do podpisania umowy o przeniesieniu własności, która jest zwieńczeniem aktu kupna mieszkania. Krokiem szóstym jest odbiór kluczy, co daje możliwość wprowadzenia się do nieruchomości lub rozpoczęcia prac w niej.

Polecamy:
Jak się ubrać na rozmowę o pracę zimą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com