Wspólny biznes? Jakich błędów unikać i jak podpisać umowę współpracy?

Coraz więcej osób rezygnuje z tzw. pracy na etacie i decyduje się na założenie firmy. Jednak nie tej jednoosobowej, lecz biznesu ze znajomym. Ale czy takie rozwiązanie się sprawdza? Oczywiście, że tak, ale pod warunkiem, że podpiszecie właściwą umowę o współpracy. Warto przyjąć zasadę ograniczonego zaufania, które de facto chroni obie strony. Oczywiście po dokładne porady najlepiej udać się do prawnika od prawa pracy. My jednak w naszym poradniku jasno i wyraźnie przedstawimy, jakich błędów koniecznie trzeba unikać.

Wszystko na papierze, czyli o podpisaniu właściwej umowy słów kilka

Niezależnie kim jest dla was wspólnik, trzeba pamiętać, że odpowiednio podpisana umowa chroni dwie strony. Dzięki temu możecie uniknąć wszelkich niedomówień, ale i stresów. Dlatego też nigdy nie należy ustalać wszystkich szczegółów tylko słownie. Warto, aby wszystkie zasady prowadzenia biznesu, ale i zakres waszej pracy były na piśmie. W ten sposób unikniecie także wszelkich niesnasek, gdyż każdy z Was będzie znał swoje prawa, ale i wszystkie obowiązki. Jednocześnie obie strony będą zabezpieczone na skutek potencjalnych błędów czy co gorsza oszustw, choć oczywiście tego Wam absolutnie nie życzymy, jednak niestety życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie.

Co powinna zawierać dobra umowa? Czyli jak wygląda wzorcowa umowa?

Bądźmy szczerzy, samo podpisanie umowy może nie wystarczyć, jeżeli zwyczajnie będzie źle skonstruowana i będą się w niej znajdować rażące błędy. Dlatego też każda umowa powinna być niezwykle precyzyjna. Na samym początku największe znaczenie ma sam przedmiot umowy. Dopiero w drugiej kolejności koniecznie trzeba określić sam zakres współpracy, czyli wszelkie działania, które będziecie podejmować. Teraz czas najwyższy ustalić harmonogram. Obejmuje terminy realizacji całej umowy. Aby nie doszło do niesnasek czy też kłótni, już podczas prowadzenia firmy, w umowie muszą znaleźć się prawa i obowiązki obu stron. Dotyczą one tego, co danemu wspólnikowi wolno czy też nie wolno oraz czego można żądać od drugiej strony. Tutaj bardzo ważny jest sam zapis, który dotyczy tego co się stanie, gdy któraś ze stron nie dotrzyma umowy bądź też w dużym stopniu będzie łamać jej postanowienia. Jeżeli Wasza firma będzie obejmowała także przekazywanie licencji, to także tę sferę trzeba dokładnie opisać.

Zakres poufności jest istotny

Aby wszelkiego rodzaju ważne dane nie dosłały się w niepowołane ręce, gdyż to mogłoby nadwyrężyć zaufanie firmy bądź też doprowadzić do utraty klientów, bardzo ważne jest podpisanie umowy o poufności. Tutaj trzeba określić jaki informacje będą traktowane jako poufne. Oczywiście umowa o poufności ma także chronić przed nieuczciwą konkurencją, która niestety w obecnych czasach jest nader częsta. Aby zapisy umowy były realizowane i odpowiednio przestrzegane konieczne są osoby, które będą uprawnione do nadzoru, przy czym muszą być to osoby w pełni postronne, które absolutnie nie mają nić wspólnego z którąkolwiek ze stron. Można zatrudnić specjalistę takiego jak prawnik od prawa pracy.

Po czym poznać, że umowa o współpracy jest dobra?

Każdą umowę można określić mianem dobrej bądź złej. Otóż nam oczywiście zależy, aby była dobra. Zatem powinna spełniać określone kryteria. Przede wszystkim powinna być w pełni precyzyjna, wszystkie warunki powinny być jasno określone, bez jakichkolwiek niedomówień. Bardzo ważną cechą jest jednoznaczność, dzięki temu uniknie się polemizowania nad jej zapisami. Umowa o współpracę musi być też sprawiedliwa, a więc powinna w równym stopniu chronić obie strony. To, że musi być zgodna z prawem jest oczywiste, ale nadal wiele podpisywanych umów balansuje na krawędzi zgodności z prawem. Należy ją podpisać tylko wtedy, gdy obejmuje wcześniej ustalone warunki i nie wykracza poza podejmowaną współpracę. Jeżeli którykolwiek z tych warunków został pominięty to nie należy podejmować jakiejkolwiek współpracy, gdyż niestety narażacie się wtedy na duże problemy.

Oczywiście pamiętajcie, że umowa, jeżeli zostanie podpisana przez obie strony oraz notariusza, jest ważna. Dlatego też jesteście zobligowani do jej przestrzegania, gdyż w przeciwnym razie łamiecie prawo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com