Jak wygląda współczesny transport kolejowy?

Transport kolejowy z roku na rok staje się coraz istotniejszy dla dużych firm operujących na terenie Europy. Co sprawia, że rośnie znaczenie tej formy transportu i na czym ona polega? Mimo że wiele firm w dużej mierze opiera logistykę związaną z przewozem dużej ilości dóbr na transporcie samochodowym, w Europie coraz bardziej opłacalny jest transport kolejowy. Wynika to z procesów geopolitycznych, które obecnie możemy zaobserwować na naszym kontynencie. Spróbujmy przyjrzeć się nieco bliżej kwestii funkcjonowania transportu kolejowego w Polsce i Europie.

Jakie są najistotniejsze trasy?
Transport kolejowy zyskuje na ważności przede wszystkim dzięki rosnącemu znaczeniu tzw. Jedwabnego Szlaku, czyli tras transportowych łączących Europę z Azją. Ze Szlaku korzystają szczególnie często firmy operujące na terenie Polski. Jak mówi Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego, z roku na rok rośnie wartość transportu kolejowego dóbr na Nowym Szlaku Jedwabnym. To jednak niejedyny obszar, w którym znaczenie kolei rośnie: zdaniem prezesa UTK w przyszłości możemy spodziewac się również rozwoju tego środka transportu na trasach północ – południe.

Dlaczego transport kolejowy?
Międzynarodowy transport kolejowy staje się dla naszego kraju coraz ważniejszy, o czym świadczą między innymi statystyki z 2018 r. W roku tym kolej przewiozła 82 miliony ton towarów na trasach międzynarodowych, co stanowi 1/3 wszystkich przewozów (źródło: https://utk.gov.pl/en/new/15523,International-rail-freight-transport-statistics-for-2018.html). Co sprawia, że transport kolejowy jest tak popularny? Kilka najważniejszych kwestii to:

– ekologia – emisje CO2 są prawie pięć razy mniejsze niż w przypadku transportu morskiego,
– brak wpływu nagłych zmian w cenie paliwa,
– szybkie połączenie z jednym z największych producentów towarów – Chinami.

Jak działają firmy transportowe?
W jaki sposób firmy działające w Polsce mogą skorzystać z zalet transportu kolejowego? Dobrym rozwiązaniem może być nawiązanie współpracy z wyspecjalizowanymi w tej kwestii przedsiębiorstwami, takimi jak https://pl.gefco.net/pl/rozwiazania-logistyczne-i-transportowe/towar-podstawowy/transport-kolejowy/. Oferowany przez tę firmę transport kolejowy pozwala na dostosowanie przewozu dóbr do konkretnych potrzeb. Dostępne są zarówno transporty konwencjonalne (wyłącznie koleją), jak też kombinowane (połączenie kolei z np. drogą morską bądź powietrzną). GEFCO oferuje również rozwiązania wyspecjalizowane pod kątem transportu określonego typu wyrobów, np. maszyn rolniczych, energii bądź pojazdów. Rosnące znaczenie Szlaku Jedwabnego sprawia, że transport kolejowy staje się coraz istotniejszy. Dotyczy to zwłaszcza Polski, która z roku na rok transportuje coraz więcej towarów na kolejowych

Polecamy:
Opublikowano najnowszy ranking firm TSL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com