Szkodliwy wpływ palenia papierosów na zdrowie jest znany od dawna. Wciąż jednak nie brakuje ludzi, którzy palą – jest to nawet 25% dorosłej populacji. Niestety, uzależnienie dotyczy także dzieci. Zobacz, jakie skutki zdrowotne niesie za sobą palenie tytoniu.
Co wpływa na szkodliwość papierosów?
Na szkodliwość papierosów wpływają substancje, które są obecne w dymie tytoniowym. Podczas procesu spalania wydzielają się różne związki chemiczne. Człowiek wdycha je wraz z powietrzem – nie tylko w czasie palenia, ale też przebywania w pobliżu osoby palącej. Następnie przedostają się one do płuc, a stamtąd do wszystkich komórek w ciele.
Badania wykazały, że w dymie nikotynowym znajduje się ponad 100 substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Są to głównie: nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór, amoniak, ale też cząstki stałe (m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Filtry papierosowe nie są w stanie ich zatrzymać.
Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie?
Substancje obecne w papierosach mają działanie toksyczne i kancerogenne. Stopniowo uszkadzają komórki, a tym samym zaburzają pracę organizmu. Wpływają także na długość życia. Szacuje się, że palacze żyją nawet 14 lat krócej niż osoby niepalące. Do przedwczesnych zgonów przyczyniają się w głównej mierze choroby związane z paleniem papierosów.
Substancje obecne w papierosach są istotnym czynnikiem ryzyka tworzenia się mutacji w genach. To z kolei rozpoczyna procesy nowotworowe. W organizmie zaczynają namnażać się nieprawidłowe komórki. Tworzą one guza, a często też dają przerzuty do innych narządów. Palacze są narażeni m.in. na raka jamy ustnej, raka płuc, raka trzustki.
Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia:
- chorób układu oddechowego,
- chorób układu krążenia,
- chorób układu pokarmowego,
- chorób skóry,
- chorób narządu wzroku,
- problemów z płodnością.
Warto pamiętać, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe także dla rozwijającego się płodu. Może skutkować nawet śmiercią wewnątrzmaciczną dziecka.
Jakie są korzyści z rzucenia palenia?
Niektóre skutki palenia papierosów można odwrócić. Pierwsze korzyści zerwania z nałogiem pojawiają się już po kilkunastu minutach. W pierwszej kolejności obniża się ciśnienie krwi, a tętno ulega unormowaniu. Z każdym kolejnym dniem jest już lepiej. Poprawia się ogólna wydolność organizmu, płuca pracują prawidłowo, poprawia się smak i węch, ustępuje kaszel. Już po roku maleje ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i chorób nowotworowych. Jest ono niższe nawet o połowę. Więcej o korzyściach wynikających z rzucenia papierosów możesz przeczytać na stronie https://4ease.pl/blog/o-cbd/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia.
Jak rzucić palenie?
Rzucenie palenia nie jest łatwe. Przede wszystkim ważne jest podjęcie decyzji, poinformowanie o niej swoich bliskich i poproszenie o wsparcie. Warto wyznaczyć sobie nagrodę za wytrwanie w postanowieniu. Ważne jest stawianie przed sobą małych celów. Pomocne jest również skorzystanie ze środków farmakologicznych lub terapii u psychologa.
Polecamy również stronę wszywkaalkoholowagdansk.pl