Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Szkodliwy wpływ palenia papierosów na zdrowie jest znany od dawna. Wciąż jednak nie brakuje ludzi, którzy palą – jest to nawet 25% dorosłej populacji. Niestety, uzależnienie dotyczy także dzieci. Zobacz, jakie skutki zdrowotne niesie za sobą palenie tytoniu.

Co wpływa na szkodliwość papierosów?

Na szkodliwość papierosów wpływają substancje, które są obecne w dymie tytoniowym. Podczas procesu spalania wydzielają się różne związki chemiczne. Człowiek wdycha je wraz z powietrzem – nie tylko w czasie palenia, ale też przebywania w pobliżu osoby palącej. Następnie przedostają się one do płuc, a stamtąd do wszystkich komórek w ciele.

Badania wykazały, że w dymie nikotynowym znajduje się ponad 100 substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Są to głównie: nikotyna, tlenek węgla, cyjanowodór, amoniak, ale też cząstki stałe (m.in. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Filtry papierosowe nie są w stanie ich zatrzymać.

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie?

Substancje obecne w papierosach mają działanie toksyczne i kancerogenne. Stopniowo uszkadzają komórki, a tym samym zaburzają pracę organizmu. Wpływają także na długość życia. Szacuje się, że palacze żyją nawet 14 lat krócej niż osoby niepalące. Do przedwczesnych zgonów przyczyniają się w głównej mierze choroby związane z paleniem papierosów.

Substancje obecne w papierosach są istotnym czynnikiem ryzyka tworzenia się mutacji w genach. To z kolei rozpoczyna procesy nowotworowe. W organizmie zaczynają namnażać się nieprawidłowe komórki. Tworzą one guza, a często też dają przerzuty do innych narządów. Palacze są narażeni m.in. na raka jamy ustnej, raka płuc, raka trzustki.

Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia:

  • chorób układu oddechowego,
  • chorób układu krążenia,
  • chorób układu pokarmowego,
  • chorób skóry,
  • chorób narządu wzroku,
  • problemów z płodnością.

Warto pamiętać, że palenie papierosów jest bardzo szkodliwe także dla rozwijającego się płodu. Może skutkować nawet śmiercią wewnątrzmaciczną dziecka.

Jakie są korzyści z rzucenia palenia?

Niektóre skutki palenia papierosów można odwrócić. Pierwsze korzyści zerwania z nałogiem pojawiają się już po kilkunastu minutach. W pierwszej kolejności obniża się ciśnienie krwi, a tętno ulega unormowaniu. Z każdym kolejnym dniem jest już lepiej. Poprawia się ogólna wydolność organizmu, płuca pracują prawidłowo, poprawia się smak i węch, ustępuje kaszel. Już po roku maleje ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i chorób nowotworowych. Jest ono niższe nawet o połowę. Więcej o korzyściach wynikających z rzucenia papierosów możesz przeczytać na stronie https://4ease.pl/blog/o-cbd/korzysci-zdrowotne-po-rzuceniu-palenia.

Jak rzucić palenie?

Rzucenie palenia nie jest łatwe. Przede wszystkim ważne jest podjęcie decyzji, poinformowanie o niej swoich bliskich i poproszenie o wsparcie. Warto wyznaczyć sobie nagrodę za wytrwanie w postanowieniu. Ważne jest stawianie przed sobą małych celów. Pomocne jest również skorzystanie ze środków farmakologicznych lub terapii u psychologa.

Polecamy również stronę wszywkaalkoholowagdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com