Wózki widłowe i piesi – jakie są najczęstsze przyczyny wypadków?

Jedno spojrzenie na częstotliwość i dotkliwość wypadków wózków widłowych w Polsce powinno wystarczyć, aby przekonać każdego, że tam, gdzie to możliwe, musimy zrobić więcej, aby rozdzielić wózki widłowe i pieszych. Dostawca serwisu wózków widłowych pomógł nam przygotować niniejsze porady dotyczące bezpieczeństwa.

Wózki widłowe i piesi

Każdego roku ogromna ilość pracowników w całym kaju jest poważnie rannych w wyniku wypadków z udziałem wózków widłowych. Co więcej, niedawna analiza raportów dotyczących wypadków wózków widłowych ujawniła, że ​​prawie 75% zdarzeń związanych z oddziaływaniem na osobę trzecią dotyczy pieszych, którzy w momencie wypadku wykonywali zadania niezwiązane z bezpośrednią eksploatacją tego sprzętu.

Tam, gdzie jest to możliwe, aby segregować obszary operacyjne, najlepiej jest to zrobić. Ale jak radzimy sobie z obszarami, których nie można fizycznie oddzielić? To tutaj zbyt często zdarzają się zmieniające życie wypadki i urazy.

Aby zminimalizować ryzyko, wiele firm wybiera ogólną zasadę bezpiecznej odległości w całym miejscu pracy. Może to być ustalona odległość lub minimalna liczba punktów odbioru, które powinny być utrzymywane przez cały czas.

Niebezpieczeństwo wynikające z przepisów o stałej odległości polega na tym, że nie wszystkie zadania wykonywane w witrynie są koniecznie takie same i nie wiąże się z nimi ryzyko. Każdy podnośnik należy oceniać na podstawie jego własnych zalet, aby odpowiednio zmniejszyć szansę wypadku. Najlepszym sposobem na to jest ocena ryzyka, a następnie odpowiednie bezpieczne systemy pracy.

Kierowanie ruchem

Niestety, jednym z ostatnich zjawisk w wiadomościach dotyczących wypadków z wózkami widłowymi są osoby pracujące obok wózków widłowych – często koledzy lub kierowcy dostawy – doznają obrażeń zmieniających życie (lub gorzej) w wyniku utraty panowania nad wózkiem podczas pracy. Wielu doznaje obrażeń spowodowanych zgnieceniem podczas próby utrzymania ładunku lub zaangażowania się w załadunek lub rozładunek pojazdu. Rzeczywiście, w jednym z ostatnich przypadków kierowca dostawczy został śmiertelnie zmiażdżony, gdy przeciążony wózek widłowy stał się niestabilny i przewrócił się, ponieważ nie zachowano między nimi bezpiecznej odległości.

Tragiczne jest to, że wiele obrażeń pieszych spowodowanych przez utracone ładunki prawie zawsze można uniknąć, ponieważ pieszy nigdy nie powinien znajdować się w obszarze operacyjnym. Jeśli wózek widłowy straci ładunek bez pieszych w pobliżu, najgorszym scenariuszem jest uszkodzenie zapasów lub sprzętu. Jest to nadal problem dla przedsiębiorstw dbających o budżet, ale zdecydowanie bardziej niż katastrofalne konsekwencje, gdyby w to zaangażował się pieszy.

Jak wspomniano wcześniej, prawie 75% zdarzeń „zderzenia z osobą trzecią” dotyczy pieszych wykonujących niezwiązane z tym zadanie, ale około połowa pozostałych uderzeń pieszych dotyczy kierowców ciężarówek dostawczych, którzy nie przestrzegają bezpiecznych odległości roboczych podczas rozładowywania swoich pojazdów. W obszarach, gdzie fizyczna segregacja często nie jest możliwa, muszą istnieć solidne bezpieczne systemy pracy oraz właściwy serwis wózków widłowych w Krakowie w celu zmniejszenia ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com