Własne biuro rachunkowe – ciężka pracy czy niezły zysk?

W obecnych czasach młodzi ludzie, (choć nie tylko) coraz częściej myślą o założeniu własnego biznesu. Chcieliby tym samym odpuścić sobie zwyczajną pracę na etacie. Z samego założenia, nie jest to oczywiście zły pomysł. Możliwość większych zysków, bycie samemu sobie szefem, zdecydowanie ciekawszy tryb życia niż w standardowej pracy od ósmej do szesnastej. Wielu osobom wydaje się, że właściwie nic prostszego niż założyć własną firmę i już jedynie „żyć pełnią życia”.

Oczywiście nie jednemu się to udaje. Jednak duża część samozwańczych biznesmenów, jest później zawiedziona i rozczarowana takim życiem. Rzeczywistość po prostu dość często okazuje się inna niż ich wyobrażenia. Zyski nierzadko okazują się duże mniejsze od zakładanych a ogrom włożonej w to wszystko pracy, znacznie większy niż nam się wcześniej wydawało.

Dużo oczywiście zależy od indywidualnych zdolności biznesowych, bardzo ważny jest też wybór branży. Jedne są bardziej perspektywiczne, drugie mniej. Dzisiaj przyjrzyjmy się własnemu biuru rachunkowemu. Jak to z nim jest ? Bardziej ciężka praca czy może niezły zysk ? A może po prostu niezły zysk poparty ciężką pracą ?

Zakres prac

Generalnie w każdym biznesie ciężko liczyć na opcje najprzyjemniejszą. Mianowicie mało ciężkiej pracy, dużo niezłego zysku. Już prędzej można się niestety liczyć z opcją odwrotną. Jednak w przypadku zakładania własnego biura rachunkowego, już na samym początku trzeba liczyć się ze sporą ilością zajęć.

Zwłaszcza, że w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest działalnością gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług w zakresie:

– prowadzenia, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych, ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
– wyceny aktywów i pasywów
– okresowego ustalania lub sprawdzania drogą inwentaryzacji rzeczowego stanu aktywów i pasywów,
-sporządzania sprawozdań finansowych,
-gromadzenia i przechowywania dowodów księgowych oraz pozostałej dokumentacji przewidzianej ustawą.
Przedsiębiorcy, którzy wykonują działalność w powyższym zakresie, są również uprawnieni do:
– sporządzania, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, zeznań i deklaracji podatkowych lub udzielanie im pomocy w tym zakresie.
– prowadzenia, w imieniu i na rzecz podatników, płatników i inkasentów, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielanie im pomocy w tym zakresie.

Jak więc łatwo można zauważyć, całkiem tego sporo. Pracy, zwłaszcza na początku na pewno więc nie zabraknie.

Zyski

Jeżeli chodzi jednak o zyski, to tak jak w każdym biznesie, najpierw sporo trzeba zainwestować. Jak mówią osoby zajmujące się na co dzień taką działalnością, największe wydatki pochłaniają rzeczy takie jak na przykład wynajem lokalu(choć to oczywiście nie tylko w tej konkretnej branży), czy artykuły biurowe i eksploatacyjne, również w tym biznesie niezbędne. Bardzo znaczące koszty, stanowią również licencje i oprogramowanie księgowe (np. programy do faktur, fakturowanie z magazynem i inne – sprawdź możliwość taki programów http://ksiegowosc24.pl/faktura-vat-program/).

O kosztach takich jak wypłaty dla pracowników( w tym przypadku dobrze wykwalifikowanych), czy różnego rodzaju opłaty czynszowe, nie ma nawet co wspominać. Jednak jeżeli wyrobi się swojemu biuru rachunkowemu odpowiednią markę, pozyska ważnych majętnych klientów, w pewnej czasowej perspektywie, można na tym biznesie naprawdę dobrze zarobić.

Biznes jak każdy inny?

Generalnie jeżeli chodzi o biuro rachunkowe, tak samo jak w każdym innym biznesie, trzeba być przygotowanym na ciężka pracę, być cierpliwym i przygotowanym na początkowe poniesienie sporych kosztów własnych. Jeżeli ostatecznie uda się to wszystko jakoś ze sobą pogodzić, z pewnością jest szansa na niezły zysk. Zdecydowanie jednak dzięki między innymi, właśnie ciężkiej pracy. Tak więc pytanie w stylu czy własne biuro rachunkowe to ciężka praca czy niezły zysk, jest raczej zdecydowanie nie na miejscu. Biuro rachunkowe może (nie musi!) być niezłym zyskiem, jednak bez ciężkiej pracy, wielkich szans na to raczej nie ma.

Informacji na temat prac biura księgowości dostarczyła nam firma zajmująca się tworzeniem oprogramowania dla księgowości. Więcej o firmie na stronie http://ksiegowosc24.pl

One Comment on “Własne biuro rachunkowe – ciężka pracy czy niezły zysk?”

  1. Takie firmy są bardzo potrzebne. Ja prowadzę własną firmę, ale nie stać mnie na kadrową czy księgową – więc korzystam z usług GaBaFi i wszyscy są zadowoleni

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com