Własna myjnia samochodowa? To musisz wiedzieć, zanim otworzysz biznes

Myjnia samochodowa to niezmiennie dobry pomysł na własną firmę. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu inwestycja to złożony proces. Jedynie dobra organizacja pozwoli sprawnie i w miarę szybko rozpocząć działalność. Choć otwarcie myjni nie wymaga uzyskania np. koncesji, formalności do załatwienia nie brakuje. O czym więc warto wiedzieć i jakie dokumenty zgromadzić planując otwarcie myjni samochodowej? Podpowiadamy.

Wybór lokalizacji

Jeśli posiadasz już działkę, na której prowadzisz własną działalność biznesową, np. warsztat samochodowy – jesteś w uprzywilejowanej sytuacji. Zaoszczędzisz zarówno na zakupie działki, jak i na kosztach związanych z przyłączeniem mediów. W innym przypadku, pierwszy krok do własnej myjni samochodowej to właśnie zakup lub dzierżawa działki.

Pierwszy dokument w procesie inwestycji to umowa kupna lub dzierżawy działki. Po jej podpisaniu musisz udać się do organu decydującego w kwestii urbanistyki na danym terenie (wójt, burmistrz lub prezydent miasta), aby uzyskać zgodę na wybudowanie myjni. W tym miejscu warto też sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący działki i uzyskać odpowiedni wypis z urzędu gminy.

Wybór wykonawcy

Kolejny krok do otwarcia własnej myjni to wybór jej wykonawcy. Tutaj z pewnością warto zdecydować się na producenta, który oferuje kompleksowe usługi, tj. projekt myjni, jej budowę, wsparcie techniczne oraz pomoc w zakresie spraw administracyjnych związanych z inwestycją, jak na istoserwis.pl . Dobrzy specjaliści w tym zakresie pomogą Ci dodatkowo dopasować myjnię do własnych potrzeb, m.in. pod względem wyboru ilości stanowisk, czy też dodatków (odkurzacze, rozmieniarki pieniędzy etc.). Podpisanie umowy z wykonawcą pozwoli Ci przejść do etapu przygotowywania dokumentacji technicznej.

Dokumentacja techniczna

Ten krok wiąże się z największą ilością formalności koniecznych do załatwienia. Pierwsza, podstawowa rzecz – pozwolenie na budowę. Tutaj potrzebny będzie:

  • projekt architektoniczno – budowlany
  • projekt zagospodarowania terenu (prace przedprojektowe oraz projektowe)

Jeżeli zostały wydane warunki zabudowy lub plan zagospodarowania dopuszcza inwestycję w myjnię samochodową na danym terenie, możesz przystąpić do dalszego przygotowywania dokumentacji, tj. projektu podłączeń mediów. Kolejnym krokiem będzie wystąpienie do wydziału ochrony środowiska w urzędzie gminy o wydanie decyzji środowiskowej – że myjnia nie będzie negatywnie wpływała na stan środowiska naturalnego. Potrzebne w tym miejscu dokumenty to opis: inwestycji, źródeł zasilania w media, systemu odprowadzania ścieków i usytuowania myjni względem drogi dojazdowej.

Odbiór myjni

Pozwolenie na budowę podpowie Ci, jakie instytucje muszą zostać powiadomione o odbiorze myjni. Jednak z pewnością po dokonaniu wpisu do dziennika budowy, pozostanie Ci dołączyć do dokumentacji protokół kominiarski, sanitarny oraz instalacji elektrycznej, zgłoszenie straży pożarnej, a czasem także sanepidu.

Tak przygotowany komplet dokumentów należy przedłożyć wraz z wnioskiem o zgłoszenie gotowości do odbioru obiektu w Państwowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego.

Polecamy:
Jak można się przebranżowić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com