Właściwa mieszanka marketingowa – online i offline

W marketingu internetowym trzeba być cały czas na bieżąco. Marketing afiliacyjny, treści, media społecznościowe — jeden trend goni następny. Nadal istnieją zwolennicy klasycznych środków marketingowych, którzy nie odważyli się jeszcze zaufać narzędziom marketingu online. Wielu przedsiębiorców nadal jest sceptycznych i nie ma pojęcia, jakie możliwości oferuje marketing online i czy warto w niego inwestować.

Marketing online — rosnące znaczenie w erze cyfrowej

Google, Amazon, Facebook, Twitter, Instagram — prawie każdy korzysta z mediów społecznościowych, kupuje online i dowiaduje się o wszelkiego rodzaju produktach, usługach i ofertach z internetu. Według badań ponad dwie trzecie konsumentów często lub okazjonalnie robi zakupy w Internecie. Biorąc pod uwagę te liczby trudno się dziwić, że wiele firm w coraz większym stopniu polega na kampaniach marketingowych online. Więcej na temat marketingu online znajdziesz na stronie https://www.oxide.pl/blog/

Narzędzia marketingowe — ulotki a reklamy na Facebooku

Zarówno w trybie offline, jak i online istnieje wiele sposobów prowadzenia marketingu, docierania do klientów i promowania produktów.
W marketingu tradycyjnym są to m.in.:

 • Spoty telewizyjne
 • Spoty radiowe
 • Druk (ulotki, foldery)
 • Reklama zewnętrzna (np. plakaty)
 • Gadżety reklamowe
 • Wydarzenia
 • Targi i wystawy

W marketingu online są to m.in.:

 • Banery online
 • Marketing treści
 • Media społecznościowe
 • Marketing afiliacyjny
 • Marketing e-mailowy
 • Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)
 • Reklama w wyszukiwarkach (SEA)
 • Multimedia (filmy, podcasty)

Marketing offline — mocne i słabe strony

Do klasycznych kanałów marketingowych należą radio, telewizja i gazety, które od lat docierają do dużej liczby odbiorców. Wraz z innymi środkami marketingu bezpośredniego i offline, takimi jak reklama zewnętrzna lub artykuły promocyjne, te klasyczne metody mają duży zasięg i docierają głównie do osób niezbyt obeznanych z internetem.

Wadą klasycznych reklam zewnętrznych i prasowych jest jednak to, że nie można zmienić ich rozmieszczenia. Płaci się więc za reklamę, nawet jeśli jest ona oglądana w danej kategorii lub w danej lokalizacji przez wiele osób, które w najmniejszym stopniu nie należą do grupy docelowej. Reklamy online nie działają już wyłącznie na klasycznej zasadzie, zgodnie z którą rezerwuje się reklamy na określonej stronie. Od dawna istnieje możliwość zamawiania ogłoszeń online dedykowanych określonej grupie odbiorców — reklama jest wtedy wyświetlana tylko na różnych stronach użytkownikom, którzy należą do wcześniej zdefiniowanej grupy docelowej.

Silny efekt brandingu

Tradycyjny marketing za pośrednictwem radia lub w postaci dużych plakatów i reklam w magazynach konsumenckich stanowi silny czynnik brandingowy, chociaż jest on postrzegany bardziej subtelnie. Podobnie jak w przypadku reklamy telewizyjnej, nie należy lekceważyć kosztów, dlatego start-upy na początku swojego planowania marketingowego koncentrują się w szczególności na tańszej branży marketingu internetowego. Czy więc ze względu na koszty należy obejść się bez tradycyjnej reklamy? Nie, ponieważ marketing tradycyjny ma duży wpływ na wizerunek marki i jest obecny w codziennym życiu potencjalnych klientów.

Elastyczna reakcja i personalizacja są prawie niemożliwe

Klasyczne działania marketingowe zazwyczaj pozostawiają jedynie ograniczone pole do spontanicznych zmian. Reagowanie na bieżące wydarzenia lub dostosowywanie materiałów reklamowych po negatywnych opiniach klientów jest znacznie utrudnione. Równie trudno jest zintegrować indywidualne podejście. Drukując reklamę w gazecie, każdy czytelnik zobaczy ten sam tekst reklamy. W obszarze online można jednak wyświetlać różne reklamy w zależności od profilu odwiedzającego i od zachowania użytkownika i danych osobowych odwiedzającego witrynę.

Marketing online — kluczowe elementy to czas rzeczywisty i personalizacja

Ogromna przewaga marketingu internetowego nad tradycyjnym wynika z targetowania do grupy docelowej i retargetingu. Oznacza to, że wszystkie działania marketingowe mogą być precyzyjnie dopasowane do indywidualnego odbiorcy. W tym celu określa się w reklamach w wyszukiwarkach, kampaniach AdWords, czy w reklamach banerowych w marketingu displayowym, w jakich grupach użytkowników powinny być wyświetlane reklamy.

Polecamy:
Strategia na popularny profil na Instagramie

One Comment on “Właściwa mieszanka marketingowa – online i offline”

 1. Wzorniki farb tynków, silikonów, bejc i innych materiałów wykończeniowych to akcesoria, które są pomocne klientom przy wyborze konkretnego produktu, a więc wspomagają i ułatwiają sprzedaż. Oczywiście, pod warunkiem, że są solidnie wykonane i faktycznie odwzorowują kolorystykę i fakturę materiałów. W ofercie Japi znajdziecie wzorniki, ekspozytory i próbki, które z pewnością będą doskonałym wsparciem sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com