Windows 11 Home czy Pro: którą wersję kupić?

krajowy system e-faktur

Przed zakupem Windows 11 licencja użytkownicy muszą zdecydować, która wersja tego systemu operacyjnego jest dla nich najlepsza. Jest to ważne z kilku powodów. Jeśli właściciel komputera potrzebuje tylko podstawowych funkcji systemu operacyjnego, nie ma potrzeby przepłacania za droższą wersję. Może być też odwrotnie – użytkownik potrzebuje pewnych funkcji systemu Windows. W takim przypadku przed zakupem systemu operacyjnego należy upewnić się, że są one dostępne.

Wśród wersji Windows 11 właściciele komputerów najczęściej kupują Home i Pro. Łączą one w sobie bogatą funkcjonalność i przystępną cenę. Ponadto systemy te różnią się od siebie. Wersja “Home” jest tańsza, ale zapewnia mniej funkcji. “Profesjonalny” Windows zapewnia więcej funkcji, ale jest sprzedawany po wyższej cenie.

Dalej opowiemy o Windows 11 Home i Pro, porównamy je i podamy zalecenia dotyczące wyboru wersji systemu operacyjnego. Informacje te pozwolą każdemu użytkownikowi zamówić oprogramowanie, które odpowiada jego potrzebom.

Windows 11 Home

Ta wersja nowego systemu operacyjnego Microsoftu ma podstawowe funkcje:

Secure Boot:

 • kontrola rodzicielska;
 • wbudowany program antywirusowy;
 • ochrona sieci.

Windows 11 Home jest przeznaczony do użytku domowego. Jest wygodny do uruchamiania aplikacji do gier, surfowania po Internecie i wykonywania innych codziennych operacji. Funkcje i cechy systemu Windows 11 Home są więcej niż wystarczające dla osób, które używają komputera do rozrywki i nie przechowują w nim cennych informacji.

Zalety wersji “Home” systemu Windows 11:

 • przystępna cena;
 • regularne aktualizacje;
 • dobra ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.

Porównanie wersji Home i Pro pokazuje, że “domowy” Windows jest prawie o jedną trzecią tańszy. Dlatego będzie to korzystny zakup dla kupujących z niewielkim budżetem.

Pomimo stosunkowo niskiej ceny Windows 11 Home regularnie otrzymuje aktualizacje. Dzięki temu system działa wydajnie i stabilnie. W wersji “Home” nie ma zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, ale nawet podstawowe funkcje są wystarczające do bezpiecznego surfowania po Internecie.

Jeśli użytkownik przechowuje na komputerze ważne informacje związane z pracą lub cenne dane osobiste, nie zaleca się zakupu systemu operacyjnego Windows 11 Home. Standardowe narzędzia nie chronią dobrze ważnych dokumentów.

Windows 11 Pro

“Profesjonalna” wersja Windows 11 posiada wszystkie funkcje systemu “Home”. Oprócz nich system operacyjny obsługuje:

 • BitLocker;
 • Windows Sandbox;
 • Hyper-V;
 • zarządzanie urządzeniami mobilnymi;
 • Zasady grupy.

BitLocker zapewnia najnowocześniejsze szyfrowanie danych. Informacje są bezpiecznie chronione, nawet jeśli pliki zostaną skradzione z komputera. Osoba atakująca nie będzie mogła uzyskać do nich dostępu na swoim urządzeniu.

Kolejną przewagą wersji Pro nad Home jest Windows Sandbox, czyli bezpieczne środowisko, które jest całkowicie oddzielone od systemu operacyjnego i służy do testowania aplikacji. Jeśli uruchomisz w nim złośliwe oprogramowanie, nie będzie to miało wpływu na system operacyjny.

Technologia Hyper-V umożliwia utworzenie maszyny wirtualnej na komputerze bez instalowania dodatkowych aplikacji.

Funkcja zarządzania urządzeniami mobilnymi jest bardzo przydatna dla organizacji, ponieważ pomaga zabezpieczyć sprzęt w sieci firmowej.

Dzięki zwiększonej ochronie danych, wersja Professional jest idealna do przechowywania cennych informacji. Może być używana nie tylko w domu, ale także w organizacjach każdej wielkości. Za zaawansowane funkcje trzeba jednak zapłacić. Jeśli więc nie potrzebujesz dodatkowych funkcji systemu Windows 11 Pro, nie ma sensu go kupować.

Porównanie wersji Home i Pro

Jeśli ocenimy podstawową funkcjonalność, nie ma różnic między Home i Pro. Wszystkie standardowe funkcje są obecne w obu wersjach systemu operacyjnego. Nie można powiedzieć, że użytkownicy będą w jakiś sposób ograniczeni, jeśli kupią bardziej przystępny cenowo system operacyjny “Home”.

Jednak pod względem bezpieczeństwa funkcje i możliwości systemu Windows 11 Pro są znacznie lepsze niż w wersji Home. Dane na komputerze są bezpiecznie szyfrowane. Nawet jeśli zostaną skradzione, atakujący nie będzie mógł uzyskać dostępu do informacji osobistych lub służbowych. Ponadto użytkownik może łatwo sprawdzić wszelkie potencjalnie niebezpieczne aplikacje w specjalnym środowisku – Windows Sandbox. Jeśli właściciel komputera prawidłowo korzysta z funkcji systemu, ryzyko infekcji komputera jest zredukowane niemal do zera.

Zalety wersji Home i Pro pokazują, że są one odpowiednie dla różnych typów użytkowników. Jeśli dana osoba korzysta z komputera w domu i nie przechowuje na nim cennych informacji, wersja “Home” systemu Windows 11 jest wystarczająca. Jeśli urządzenie jest używane w organizacji lub do pracy zdalnej, warto zainstalować wersję “Professional” systemu Windows 11.

Decyzja i zalecenia

Aby wybrać odpowiednią wersję systemu operacyjnego, ważne jest wcześniejsze określenie kilku rzeczy:

 • dostępny budżet;
 • wymagane funkcje.

Jeśli masz ograniczone zasoby finansowe, najlepszą opcją jest Windows 11 Home. Jest to najtańsza wersja nowego systemu operacyjnego firmy Microsoft. Owszem, nie posiada ona niektórych zaawansowanych funkcji bezpieczeństwa, ale nie wszyscy użytkownicy ich potrzebują. Jednak w przypadku urządzeń firmowych zaleca się zainstalowanie systemu Windows 11 Pro, którego funkcje i funkcje będą chronić cenne informacje przed intruzami.

Podsumowanie

Wersje Home i Pro to wygodne i stabilne systemy o doskonałej wydajności. Mają intuicyjny interfejs. Te wersje systemu operacyjnego są odpowiednie dla każdego użytkownika. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić pieniądze i nie potrzebuje zaawansowanych funkcji “profesjonalnego” Windows 11, wersja Home będzie dla niego świetnym zakupem. Dla osób, które pracują z cennymi danymi, bezpieczniej jest zainstalować Windows 11 Pro. Zakup systemu operacyjnego w tej wersji znacznie zwiększy ochronę informacji na komputerze.

Czym są badania batymetryczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com