Wiedza na temat pozycjonowania. Gdzie jej szukać, jak ją zdobyć?

O naukę pozycjonowania, zdobywanie wiedzy na temat i praktyczne działania, pyta coraz więcej osób. Tych, które jeszcze będąc zielone w temacie, szukają dla siebie miejsca w branży internetowej, ale i tych, którzy mając już jakieś podstawy, chcą się dalej szkolić w tym kierunku. Gdzie zatem szukać wiedzy na temat pozycjonowania, między innymi sklepów internetowych? Jak odnaleźć się w świecie pełnym informacji, ale tych właściwych?

Blogi i wiedza wprost od fachowców

Pierwszym sposobem, a zarazem jednym z najbardziej polecanych, jest korzystanie z blogów. Wielu pozycjonerów, którzy działają lokalnie, ale i na szerszą skalę, dzieli się swoją wiedzą, przygotowując rzetelne, techniczne wpisy. Można natknąć się zarówno na te kierowane do początkujących, opatrzone podstawami, jak i zdecydowanie bardziej rozbudowane, opiewające na wiedzę zaawansowaną. U blogerów-pozycjonerów nie brakuje również konkretnych produktów, za które warto zapłacić. Mogą to być materiały video, kursy online, które stają się doskonałą inwestycją we własny rozwój. Co więcej, przeważnie są na bieżąco aktualizowane, stąd nie wymagają tak dogłębnej weryfikacji, jak  ma to miejsce w przypadku książek.

W Internecie śmiało można znaleźć blogi polecane, pośród których roi się wręcz od artykułów nasyconych wiedzą merytoryczną odnośnie pozycjonowania, między innymi sklepów internetowych, powstających coraz liczniej. Dobrym przykładem może być artykuł https://www.blog.gdaq.pl/2018/02/skuteczne-pozycjonowanie-sklepu-internetowego-krok-po-kroku/. W przypadku sklepów internetowych pozycjonowanie jest koniecznością, by zwiększać sprzedaż i zdobywać kolejnych klientów. Nawet ci, którzy nie chcą robić tego samodzielnie, dzięki pozyskanej wiedzy są w stanie zweryfikować działania podejmowane przez wybraną agencję.

Dla miłośników słowa drukowanego

Co z książkami? Na rynku nie brakuje opasłych tomisk traktujących o pozycjonowaniu. Są to w dużej mierze pozycje obcojęzyczne, ale i polskie. W przypadku książek chociażby angielskich, można znaleźć te przetłumaczone na język polski. O ich aktualność nie trzeba się martwić, należy za to mieć na uwadze, że mogą w nich znaleźć się opisy zmian, które już są dostępne na zachodzie, a u nas jeszcze nie. Ponadto nie wolno zapominać o nieco odmiennych realiach pozycjonowania w Polsce a na zachodzie.

Czy to oznacza, że po książki, a nawet e-booki nie warto sięgać? Warto, ale mając na uwadze powyższe. Uwzględniając również to, że wiedza w temacie pozycjonowania, dostępne narzędzia, stosowane metody i techniki, nieustannie się zmieniają, a co za tym idzie, książka wydana przed kilkoma miesiącami lub rokiem, dziś może nie być już w 100% aktualna. Dla ogólnego rozeznania i zdobycia wiedzy podstawowej, warto mieć wybrane pozycje pod ręką.

Szkolenia i kursy – wiedza w cenie

Na sam koniec zostawiamy szkolenia i kursy tematyczne, o których merytorycznym ujęciu nikogo nie trzeba przekonywać. Kosztowne, ale pozwalające na to, by być na bieżąco. Poza tym na tyle różnorodne, by odnaleźli się pośród nich ci totalnie początkujący, średnio-zaawansowani, jak i zaawansowani, których udział ma na celu zagłębianie się w nowinki i pozyskiwanie najświeższych informacji.

Połączenie wszystkich trzech możliwości w kwestii pozyskiwania wiedzy z pozycjonowania, to jeszcze nie klucz do sukcesu. Ten ostatni bowiem wymaga praktyki i doświadczenia, ale od teorii trzeba po prostu zacząć. Im jej więcej, wartościowej i z pewnych źródeł, tym lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com