Polaka usytuowana jest w strefie klimatu umiarkowanego. Z tego względu okres grzewczy może trwać nawet dziewięć miesięcy. Chcąc ograniczyć sezonowe koszty związane z ogrzewaniem, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, które skutecznie zatrzymują ciepło w pomieszczeniach. Jednym z najczęściej wybieranych na rynku materiałów jest wełna skalna. Ten niezwykle wydajny materiał posiada doskonały stosunek jakości do ceny, dzięki czemu każdy Polak może pozwolić sobie na jej zakup.
Wełna skalna – pozyskiwanie materiału służącego do izolacji konstrukcji stalowych i drewnianych
Wełna skalna jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do ocieplania budynków. Do jej produkcji używa się:
- gabro,
- bazalitu,
- dolomitu,
a także kruszywa wapiennego, oraz brykietu mineralnego. Surowce te poddane działaniu wysokiej temperatury topią się, a następnie zostają poddane procesowi, w trakcie którego dochodzi do ich rozwłóknienia. Pozyskane w ten sposób włókna łączone są za pomocą żywic, a następnie formowane w postaci płyt, mat oraz otulin.
Wełna skalna – właściwości materiału
Dostępna na rynku wełna skalna charakteryzuje się wysoką jakością wykonania. Jej najważniejszą właściwością, gwarantującą bezpieczeństwo domownikom jest niepalność. Wełna skalna nie pali się, lecz topi. Dochodzi do tego w temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza. Oprócz tego materiał ten podczas pożaru nie wydziela trującego dla człowieka toksycznego dymu.
Wełna skalna doskonale chroni mieszkańców przed dobywającym się z zewnątrz hałasem. Izolacja akustyczna znacząco wpływa na poprawę komfortu mieszkania. Trwałość, dzięki której wełna zachowuje swój kształt przez cały okres użytkowania, co znacznie ułatwia jej instalację, a także dopasowanie do izolowanych konstrukcji.
Wełna skalna zabezpiecza budynek przed utratą ciepła zimą, natomiast latem chroni go przed przegrzaniem. Wskazana właściwość jest szczególnie ceniona przez osoby, które pragną znacząco zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Ciekawostką jest fakt, iż wełna skalna wykazuje dużą odporność na unoszącą się w powietrzu wilgoć i parę wodną. Przepuszczalność, o której mowa znacząco zmniejsza ryzyko gromadzenia się wody w pomieszczeniach, a co się z tym wiąże, gwarantuje ochronę przed grzybami i rozwojem szkodliwej dla zdrowia i życia pleśni. Oprócz tego wełna skalna nie oddziałuje na pozostałe materiały wykorzystywane do budowy domów. Dzięki temu elementy wykonane ze stali lub innych materiałów, nie zostają narażone na skutki korozji.
Wełna skalna dostępna jest w szczelnie zamkniętych opakowaniach, mieszczących różną ilość materiału. Są to pojedyncze płyty lub rulony, na których zapisane jest, ile metrów kwadratowych wełny skalnej znajduje się wewnątrz opakowania. Cena wysokiej jakości wełny skalnej nie przekracza kilkunastu złotych za metr kwadratowy. Wykazująca szereg właściwości, często dostępna jest w płytach z włókien ukierunkowanych równolegle do ich powierzchni, które wyprodukowano z materiałów pochodzących z recyclingu.
Dodatkowe informacje o izolacji (w tym o wełnie) można przeczytać tutaj: https://deko-rady.pl/porady/izolacja-cieplna-budynku-jakie-materialy-wybrac_32224.