Warsztat samochodowy – na co zwrócić uwagę?

Znalezienie dobrego a przede wszystkim uczciwego warsztatu samochodowego to nie lada wyzwanie dla każdego posiadacza czterech kółek. Nie mając wiedzy do kogo faktycznie zwrócić się o pomoc, nawet wymiana filtra olejowego może okazać się zadaniem nie do pokonania. Owszem na rynku działa wiele warsztatów znanych lub mniej znanych tylko jak trafić na ten właściwy?

Naprawy powypadkowe pojazdów

Wydawać by się mogło, że szkody po stłuczce czy poważniejszej kolizji naprawi każdy mechanik. W rzeczywistości jednak nie warto kusić się na oferty mechaników, którzy obiecują cuda. Wybierając fachowców, należy zwrócić uwagę czy faktycznie dany punkt jest przygotowany, by profesjonalnie wykonać powierzone zadanie. Nie sam sprzęt jest jednak ważny, lecz także wiedza i doświadczenie mechaników, o tym trzeba pamiętać. Usuwając szkodę bezgotówkowo, ważne jest czy dany warsztat współpracuje z rzeczoznawcą, jak i towarzystwem ubezpieczeniowym. Ten fakt jednak można bardzo łatwo sprawdzić.

Osobista wizyta w warsztacie mechanicznym

Skup samochodówTak to bardzo rozsądne posunięcie. Mając na oku kilka warsztatów warto osobiście sprawdzić w jakich warunkach będzie naprawiany pojazd oraz za pomocą jakiego sprzętu. Poważniejsze usterki wymagają specjalistycznych narzędzi, a niestety podrzędne zakłady zazwyczaj dysponują tylko zestawami kluczy. Można również przeprowadzić rozmowę z samym właścicielem bądź pracownikami, którzy na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości.

Konkrety odnoście naprawy

W renomowanym warsztacie samochodowym panują jasno określone warunki, a przynajmniej powinny. Przede wszystkim powinien być określony termin naprawy, to jest bardzo ważna kwestia, zwłaszcza gdy pojazd jest niezbędny do codziennego funkcjonowania. To, z jakich źródeł będą pochodziły części zamienne oraz czy będą oryginalne, też należy ustalić na wstępie. Zazwyczaj jednak w profesjonalnych salonach nikt nie robi „fuszerki”, montując byle jakie chińskie zamienniki, które nie posłużą długo.

Pamiętając o formalnościach

Niestety wielu kierowców oddając samochód do naprawy, zostawia kluczyki i dowód rejestracyjny bez żadnego pokwitowania. Jest to bardzo duży błąd. W profesjonalnym warsztacie samochodowym, takim jak prowarsztat.pl, każde przekazanie pojazdu w ręce mechaników jest szczegółowo dokumentowane za pomocą protokołów. Tak samo wykonywane naprawy, jak i zakup części zawsze opiera się o fakturę. Jeśli w wybranym warsztacie nikt nie fatyguje się, by wystawić dokumenty, lepiej zrezygnować z takiej współpracy.

Ile kosztują usługi mechanika?

Wszystko zależy tak naprawdę od zakresu napraw. Jeśli do wymiany jest sam olej czy filtry wiadomo, że koszt nie będzie wysoki. Jeśli jednak przyjdzie naprawić pojazd po stłuczce bądź usunąć większą awarię silnika trzeba przygotować się na spory wydatek. Im lepszy serwis tym może być drożej, jednak cena tutaj idzie w parze z jakością i nie warto szukać w tej kwestii oszczędności. Po oględzinach mechanik powinien sam przedstawić pełen kosztorys uwzględniający i zakup części i swoją pracę.

Polecamy:
Jak wyposażyć warsztat?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com