Każdy, kto podjął decyzję o założeniu własnej działalności gospodarczej wie, jak poważny to krok. Co więcej, kto ma już za sobą rozważanie wszystkich argumentów staje przed kolejnym stopniem na drodze do własnej firmy czyli rejestracją. Osoby prowadzące już własną działalność mają też spore doświadczenie nie zawsze dobre w kontaktach z administracją i służbami skarbowymi. Warto zatem rozważyć czy nie założyć swojej firmy w Czechach.
Zakładanie firmy w Polsce
Zmiany w prawie z roku 2011 wprowadziły w Polsce tak zwane jedno okienko. Przynajmniej teoretycznie. Bo choć zgodnie z tą zasadą wszystko sprawy dotyczące rejestracji własnej działalności można załatwić w jednym miejscu, to często jest wciąż tak, że wymagane są wizyty w kilku innych urzędach. Tym samym nie ma możliwości pełnego wykorzystania swobody, jaką daje ta reguła.
Aktualnie obciążenia fiskalne ciążące na prowadzących działalności gospodarczą wynoszą co najmniej około jednego tysiąca złotych miesięcznie. Co więcej konieczność prowadzenia księgowości w mniejszym lub większym zakresie prowadzi do uporczywego zmagania się z niezliczoną ilością dokumentów i obowiązków administracyjnych.
Sytuacja taka powoduje, że z jednej strony wiele osób rezygnuje z prowadzenia własnej działalności gospodarczej, bojąc się konieczności spełnienia szeregu obwarowanych sankcjami wymagań. Z drugiej zaś, osoby już prowadzące działalności zmuszone są do kierowania swojej energii w stronę wypełniania obowiązków podatkowych lub poszukiwania sposobu na uniknięcie przesadnych obciążeń fiskalnych.
Dodatkowo z bliżej nieokreślonych powodów w społeczeństwie, ale także wśród osób decydujących o ustroju gospodarczym kraju wciąż obecna jest wysoka nieufność wobec przedsiębiorców. Powoduje to, nie tylko ustawowe obowiązki udowadniania niemal wszystkiego, lub zdobywania pozwoleń lub koncesji na wykonywanie danej działalności ale także ciągłe zmagania się z podejrzeniami nawet najniżej postawionych urzędników mających za zadania kontrolowanie prawidłowość prowadzenia danego przedsiębiorstwa.
Firma w Czechach
Otwarty rynek będący efektem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej pozwala na założenie działalności gospodarczej przez obywatela kraju członkowskiego w każdym kraju członkowskim. Z punktu widzenia naszych przedsiębiorców wyjątkowo atrakcyjną oferta może okazać się ta, która prezentuje Republika Czeska.
W przeciwieństwie do Polski w Czechach przedsiębiorca w urzędzie traktowany jest z szacunkiem i bez zbędnych podejrzliwości. Co więcej każdy zakładający własna działalność może liczyć na niezbędną pomoc i pomoc w wypełnianiu podstawowych obowiązków rejestracyjnych. Co więcej trzeba zaznaczyć, że prowadzenia firmy w Czechach to niskie opłaty.
Zarejestrowanie firmy to koszt ok. 160, 00zł. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na odprowadzania składek do czeskiego ubezpieczyciela będzie to koszt około 600, 00zł miesięcznie. Kolejnym głosem za tym by założyć działalność w Czechach jest brak obowiązku bycia płatnikiem VAT. Rezygnacja z takiego obowiązku przysługuje małym przedsiębiorcom którzy nie przekraczają rocznego obrotu w wysokości jednego miliona koron czeskich.
Jeżeli zatem roczny dochód przedsiębiorcy nie przekracza takiego poziomu może on zrezygnować z obowiązku rejestracji do VAT ale ma taką możliwość by podatek ten opłacać.
Obowiązujący w Czechach system podatkowy nakłada na podatników 15 procentową stawkę podatku dochodowego. Z tym, że od podatku można odliczyć wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dodatkowo podatnik VAT może odliczyć całość VAT zapłacony w ramach prowadzenia firmy. Co więcej każdy podatnik uiszczający podatek dochodowy jest objęty ulgą w wysokości ok. czterech tysięcy złotych.
Wyjątkowo atrakcyjną opcją dla podatników jest możliwość rozliczania się poprzez tak zwany ryczałt. Dzięki takiej opcji możliwe jest odliczenie od podatku nawet do 60% kosztów bez ich dokumentowania.
Tym samym oferta Republiki Czeskiej skierowana do przedsiębiorców, wygląda na tle tej skierowana przez Polskę, na wyjątkowo atrakcyjną.
Zalety są faktycznie dość wyraźne. Ale co z wadami, które pojawiły się w tytule?
Właśnie chyba zapomniano o wysokich kosztach utrzymania pracowników i wysokich stawkach ZUS.