Obecny rynek pracy w wielu branżach wymusza bardzo dużą rotację pracowniczą. Oznaczać to może dla dużej ilości sposób ciągłe zmiany pracy i stałe poszukiwanie nowego pracodawcy. Istnieją wady i zalety takiego stanu rzeczy. Oto kilka najważniejszych z nich.
Wady częstych zmian pracy
Największą wadą częstych zmian pracy jest słabe osadzenie się w strukturze danej firmy, a co za tym idzie mała stabilizacja życiowa. Przeważnie takie osoby nie są w stanie podpisać stałej umowy o pracę bądź tracą stanowisko zbyt szybko, by móc czerpać z niej korzyści. Problemy w takim przypadku dotyczą przede wszystkim sfery finansowej (np. zdolność kredytowa), a także kłopotów rodzinnych (rozłam związków, trudności w utrzymaniu innych członków rodziny). Ponadto, pracodawcy nieprzychylnie patrzą na osoby, który często zmieniają pracę i postrzegają je jako nielojalnych oraz niewykazujących zaangażowania. Ciągła rotacja między kolejnymi firmami działa również negatywnie na nasze życie towarzyskie, gdyż nie jesteśmy w stanie zgromadzić wokół siebie grona stałych przyjaciół i znajomych.
Zalety częstych zmian pracy
Podstawową zaletą częstego zmieniania pracy jest uelastycznienie się co do wymagań rynku pracy. Osoby wędrujące od firmy do firmy wykazują duże zdolności adaptacyjne oraz rozwojowe. Ponadto, mogą one porównać podejście poszczególnych firm i w oparciu o nie działać dalej. Szczególnie skorzystać z tego mogą osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą. Co więcej, w niektórych przypadkach dzięki zmianom pracy CV potencjalnego kandydata może być nacechowane bardzo atrakcyjnymi pracodawcami. Niektóre firmy cenią sobie osoby, które odnalazły zatrudnienie w szeregach konkurencji, gdyż może im to przynieść zyski w postaci np. znajomości bazy klientów. Niektóre oferty pracy, np. na Pracuj.pl, są skonstruowane tak, aby wręcz wyławiać pracowników o dużym bagażu zawodowym.