Wady i Zalety Balustrad ze Stali Nierdzewnej

Zastanawiając się nad wyborem balustrady, jednym z rozwiązań może być balustrada ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju stal posiada wiele zalet, wśród których

Wybór rodzaju wykończenia powierzchni balustrady ze stali nierdzewnej w … W tym krótkim artykule postaramy się przedstawić zalety i wady obydwóch

Wybierając balustradę, warto wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników jak wytrzymałość, wygląd oraz wady i zalety materiału, z jakiego zostaną wykonane. Jedną z propozycji jest stal nierdzewna, gdzie na czołową pozycję wysuwa się kwestia estetyczna, konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej są po prostu ładne i pięknie się prezentują. Poznaj wady i zalety balustrad ze stali nierdzewnej i wszystkie argumenty przemawiające na ich korzyść i niekorzyść, aby dokonać najlepszego wyboru.

Rodzaje balustrad do schodów wewnętrznych i zewnętrznych:

Optymalna wysokość konstrukcji to 90-110 cm, powinny być również dopasowane do użytkowników budynku. Mogą mieć konstrukcję pełną lub ażurową, a ich wykonanie zależne jest od osobistych preferencji i upodobań. Oto 3 typy materiału najczęściej stosowanego do produkcji balustrady i akcesoriów:

 • stal – wymaga konserwacji, konstrukcje z niej wykonane są bardzo trwałe, solidne i pięknie się prezentują. Świetnie współgrają z nowoczesnymi i minimalistycznymi wnętrzami.
 • drewniane – klasyczne i eleganckie rozwiązanie. Wizualnie wpasowują się do wielu aranżacji wnętrza. Zastosowanie tego materiału sprawia wrażenie przytulności. Drewno trzeba zabezpieczać specjalnymi preparatami ochronnymi, wymaga też specjalnej pielęgnacji.
 • szkło – nowoczesne rozwiązanie zyskujące coraz to większą popularność. Optycznie powiększa przestrzeń i idealnie współgra z elementami stalowymi. Do realizacji najczęściej wykorzystywane jest szkło bezpieczne lub hartowane.

Produkty wykonane ze stali nierdzewnej

Produkty wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozje w zwykłych warunkach atmosferycznych, co więcej nie podlegają działaniu niektórych roztworów. Otrzymanie takiego efektu jest możliwe poprzez dodanie do stali odpowiednich dodatków stopowych. Dzięki takim właściwościom stali nierdzewnej znajduje ona swoje zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu, ale przede wszystkim w budownictwie w tym materiału do wytwarzania balustrad. Dość popularna jest również stal nierdzewna kwasoodporna, która jest dodatkowo zabezpieczona przed działaniem kwasów mogących występować w opadach atmosferycznych lub miejscach, gdzie np: panuje duże stężenie spalin, które zawierają dwutlenek siarki. W przypadku kiedy powierzchnia nie jest odpowiednio zabezpieczona, mogą się na niej pojawić trudne do usunięcia plamy. Co prawda, są to przypadki rzadko spotykane, jednak warto się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć.

 

balustrada ze stali nierdzewnej

Zalety materiału

Jedną z głównych zalet oprócz odporności na korozję jest estetyka wykonania, która sprawia, że możemy ją wkomponować niemal, że w każdy wystrój wnętrza, jak również wygląd elewacji. Najlepiej prezentuje się w zestawieniu z nowoczesnymi aranżacjami z uwagi na charakterystyczny połysk. Co więcej, bardzo dobrze łączą się z elementami drewnianymi, szkłem i cegłą. Na rynku znaleźć można różne formy opisywanej stali np. szlifowane, piaskowane lub polerowane. Nierdzewna stal jest również wytrzymała na duże obciążenia i wysokie temperatury.

Konstrukcje nie muszą mieć prostej formy, dużą zaletą jest fakt, że można nadać im każdy kształt i ozdobić wybranymi elementami.  Tego typu konstrukcje nie wymagają od posiadacza dodatkowej konserwacji, przy tym są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Z tego typu konstrukcjami najczęściej mamy do czynienia np. na basenach, gdzie materiał, z którego wykonane są poręcze ma ogromne znaczenie. Balustrady są tam narażone na ciągły kontakt z wodą, z tego względu są dużo bardziej narażone na rdzewienie.

balustrada zewnętrzna

Wady materiału

Jedną z istotnych wad materiału jest dość wysoka cena gotowego produktu. Trudno jest również osiągnąć idealny efekt wizualny, ponieważ nie łatwo jest odpowiednio dostosować wszystkie elementy do siebie. Zdarza się, że powstają szczeliny i załamania, co z kolei źle wpływa na końcowy wygląd. Okazuje się, że niejednokrotnie wiąże się to nie tylko ze złym spawaniem, ale również z nieprawidłowym montażem. Oprócz tego balustrady ze stali nierdzewnej są podatne na zabrudzenia powierzchniowe zwłaszcza, jeżeli ich powierzchnia nie jest matowa. W związku z tym należy szczególnie uważać podczas ich użytkowania, każde poważniejsze uderzenie powoduje uszkodzenia, takie ślady są niemal niemożliwe do zakrycia. Oczywiście istotną kwestią jest gdzie je kupimy i jak starannie zostaną zamontowane.

Akcesoria i elementy balustrad nierdzewnych

Elementy do balustrad ze stali nierdzewnej zyskują coraz to większą popularność w naszym kraju. Dzięki nim w wygodny i praktyczny sposób będziesz mógł komponować konstrukcje i ich odpowiedni kształt. Szeroki wybór elementów, rozmiarów i typów wykończeń umożliwia budowanie eleganckich, wyjątkowych i oryginalnych konstrukcji. Proponowane przez producentów akcesoria i elementy balustrad to:

 • rozety,
 • podpory,
 • kolana,
 • uchwyty poręczy,
 • uchwyty boczne,
 • przelotki,
 • półsłupki do drewna,
  i inne.

elementy balustrad

Stosowane rozwiązania systemowe

Dobrym rozwiązaniem, aby uniknąć większości wymienionych powyżej problemów jest zdecydowanie się na balustrady wykonane systemowo. Oczywiście nie są pozbawione wad, ale dają szansę do pozbycia się niepożądanych efektów końcowych. Taki efekt możliwy jest poprzez zastosowanie skręcanych elementów, oferując przy tym różnorodne kształty. Takie elementu gwarantują pewność, że wszystkie części mają dokładnie taki sam wygląd, co ma duże znaczenie biorąc pod uwagę aspekty wizualne. Najczęściej spotykane rozwiązania to balustrady:

 • okrągłe polerowane i szlifowane,
 • kwadratowe polerowane i szlifowane,
 • z elementami drewna,
 • z szybami hartowanymi,
 • wewnętrzne.

balustrady ze stali

Materiał z jakiego balustrady zostają wykonane, ma ogromne znaczenie na ich wytrzymałość i wygląd w przyszłości. Stal nierdzewna wydaje się najlepszym wariantem pod względem funkcjonalności i wykonania.

 

Zobacz również porady ze strony: http://mojemieszkanie.ovh

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com