Gabinet to z zasady rzeczy miejsce skupienia i pracy – nie ma znaczenia czy mówimy o gabinecie w siedzibie firmy, czy o pokoju wygospodarowanym w domowym zaciszu. Warto pamiętać, że choć gabinet służbowy i gabinet domowy pełnią różne role, to jednak w obu przypadkach powinny w jak największym stopniu odzwierciedlać charakter jego właściciela – ma być to jego azyl, w którym będzie mógł się zrelaksować i szukać sił do dalszego działania. Jaki styl mebli wybrać, czy łatwiej osiągnąć ten stan?
Gabinet w pracy
Służbowy gabinet to jedno z niewielu miejsc w firmie, w którym poprzez wystrój możemy wyrazić siebie. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że nie powinno być ono całkowicie oderwane od charakteru firmy i jej wartości. Gabinet jest bowiem miejscem, w którym przeprowadza się spotkania i rozmowy, kluczowe z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Pełni zatem rolę reprezentacyjną zarówno dla swojego właściciela, jak i firmy.
Meble gabinetowe w branżach, w których ceni się odpowiedzialność i wiarygodność, powinny nawiązywać do klasycznych form i tworzyw. Dobrym wyborem będą tu bardziej stonowane kolory – mocne brązy, szarości, beże i biele. W przypadku materiałów, najlepiej sprawdzą się szlachetne odmiany drewna, metal i szkło. W tradycyjnym stylu powinno się postawić na ponadczasowe kształty, jeśli jednak właściciel gabinetu jest fanem nowoczesności, wystrój można wzbogacić o niekonwencjonalne dodatki, np. futurystyczną rzeźbę. W branżach kreatywnych lub technologicznych ceni się innowacyjność i brak schematów, dlatego doskonale sprawdzą się tu ożywiające kolory, bardziej awangardowe formy i śmiałe połączenia materiałów. Pamiętajmy jednak, że wciąż musi być to miejsce wzbudzające szacunek i pokazujące prestiż całej firmy.
Domowy gabinet
Jeśli w prywatnym gabinecie nie planujemy prowadzić oficjalnych spotkań służbowych możemy pozwolić sobie na większą swobodę. Wybór mebli do domowego gabinetu jest wtedy ograniczony wyłącznie przestrzenią jaką mamy do zagospodarowania oraz naszymi preferencjami. Możemy zatem wybierać między stylem klasycznym, nowoczesnym lub zdecydować się na coś pomiędzy – ważne jest jedynie to, byśmy czuli się w nim możliwie najbardziej komfortowo. Oczywiście, dobrze byłoby, jeśli wystrój prywatnego gabinetu nie stałby w opozycji do ogólnego stylu domu czy mieszkania. Jednak jeśli posiadamy całkowicie odrębne pomieszczenie, kwestia ta nie jest aż tak istotna.
Gabinet domowy, gabinet służbowy – o czym pamiętać?
Jest jedna kwestia, której nie można pominąć bez względu na to, który gabinet urządzamy i jest nią jakość. W przypadku gabinetu służbowego, nie do pomyślenia jest sytuacja, w której prowadzi się negocjacje biznesowe przy wysłużonym, chwiejących się biurku. Gabinet musi być wizytówką firmy – musi budować wizerunek solidnego, godnego partnera, z którym warto współpracować. Wybierając zatem meble gabinetowe, szukajmy takich, które wykonano z wysokiej jakości materiałów i z dbałością o szczegóły. Będzie to inwestycja na lata – nieco droższe, ale dobre gatunkowo meble posłużą nam zdecydowanie dłużej niż ich tańsze odpowiedniki. W tym przypadku nie warto nadmiernie oszczędzać.
Nie inaczej jest w przypadku mebli do gabinetu domowego. Nawet jeśli nie zamierzamy przyjmować w nim służbowych gości, zadbajmy o lepsze materiały i solidniejszą produkcję. Pamiętajmy, że będziemy z nich korzystać z nich na co dzień, warto by cieszyły nasze oczy tak długo jak jest to możliwe.
By znaleźć meble, które będą zarówno estetyczne, jak i doskonale wykonane nie trzeba wcale wiele, kluczowe jest jednak znalezienie odpowiedniej firmy. Dobrym przykładem może być toruńska firma produkująca meble gabinetowe – WUTEH. W jej ofercie znajdziemy różnorodne aranżacje, które doskonale sprawdzą się zarówno w służbowym, jak i domowym biurze.
fot. pixabay.com
Polecamy:
– Wygodne meble ogrodowe, czyli na co zwracać uwagę
– Stół drewniany – czy warto postawić na jakościowy produkt?