W jaki sposób odpowiadać na oferty pracy?

Niektóre osoby na etapie odpowiedzi na ciekawą ofertę pracy popełniają szereg podstawowych błędów, przez które ograniczają swoją kandydaturę na wybrane stanowisko. Aby skutecznie zainteresować rekrutera, a tym samym otrzymać szczegółowe informacje zwrotne o zatrudnieniu, powinniśmy trzymać się kilku zasad.

1. Oficjalny ton

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż rekrutacja to rodzaj rozmowy służbowej, a więc obowiązują podczas niej pewne zasady. Główną z nich jest oficjalny ton, który musimy utrzymać zarówno w przypadku kontaktu telefonicznego, jak i mailowego. Aby o niego zadbać warto kontaktować się z rekruterem za sprawą odpowiednich środków. Musimy więc zrezygnować z mailingu opartego o pierwsze, spontaniczne konto i założyć nowe, specjalnie z myślą o reprezentowaniu samych siebie. Od tej reguły istnieją odstępstwa, o ile kontaktujemy się z naszym dobrym znajomym, który jest rekruterem.

2. Merytoryczność i konkretność

W celu szybkiego uzyskania konkretnych szczegółów dotyczących oferty pracy, sami musimy wykazać się klarownym i merytorycznym formułowaniem myśli. Warto więc dokładnie sprawdzać wysyłane do rekrutera wiadomości, aby pozbawione były powtórzeń bądź błędów ortograficznych. Warto również zadbać o to, aby nie pytać o zbędne informacje, do których mamy dostęp w ogłoszeniu zamieszczonym w Internecie (np. na stronie Pracuj.pl). W ten sposób uzyskamy błyskawiczną odpowiedź na nasze zapytania oraz skutecznie rozpoczniemy proces rekrutacyjny.

3. Pamiętaj o załącznikach

Jeśli nawiązujesz kontakt z rekruterem poprzez wiadomość e-mail musisz pamiętać, aby załączyć wszystkie potrzebne załączniki w jednej wiadomości. Oprócz CV może to być m.in. list motywacyjny bądź portfolio. Pamiętaj, aby wszystkie pliki były świeże i aktualne oraz odpowiednio sformatowane (preferowanym formatem w większości firm jest PDF).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com