Uszczelki piankowe – co musisz o nich wiedzieć?

Uszczelki są wykorzystywane w wielu branżach: rolnictwie, przemyśle i budownictwie. W zależności od przeznaczenia, można spotkać wiele różnych rodzajów uszczelek wykonanych z różnych materiałów. Jednym z nich są uszczelki piankowe, znajdujące szerokie zastosowanie w branży AGD, przemyśle, motoryzacji oraz w sektorze oświetleniowym i medycznym.

Zalety uszczelek piankowych

Pianka ma bardzo specyficzne właściwości, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana w przemyśle. Jednym z jej zastosowań są uszczelnienia z pianki. Uszczelki piankowe  mają wiele zalet:

  • izolacja,
  • zdolność tłumienia drgań,
  • wyciszenie pracy,
  • amortyzacja,
  • uszczelnienie,
  • możliwość odkształceń i powrót do poprzedniej formy,
  • właściwości rozszerzalnościowe.

Rodzaje uszczelek z pianki

Oferowane na rynku pianki mogą być różnej twardości, grubości, gęstości i kolorze. Dobierając odpowiednie uszczelki ważne jest określenie jej warunków pracy oraz medium z jakim będzie mieć kontakt (gaz, ciecz, kwasy, zasady). W przypadku nieprawidłowego doboru, uszczelka może nie spełniać swojego zadania.

Uszczelki piankowe otwarto-komórkowe i zamknięto-komórkowe

Uszczelki piankowe o zamkniętych komórkach stosuje się w miejscach narażonych na zmienne zjawiska pogodowe. Są one stosowane od zewnątrz, ochraniając mechanizm przed czynnikami atmosferycznymi.

Uszczelki piankowe otwarto-komórkowe – posiadają zdolność tłumienia drgań, dlatego stosowane są w miejscach podatnych na wstrząsy i wibracje.

Uszczelki z pianki poliuretanowej

Popularnym rodzajem uszczelnień są uszczelki piankowe poliuretanowe, stosowane w wielu gałęziach gospodarki. Pianka z tego materiału jest prosta w produkcji. Posiada ona otwarte komórki oraz jest lekka i elastyczna. Zapewnia dobrą ochronę przed brudem i kurzem, dobrze izolując drgania i hałasy.

Uszczelki z pianki silikonowej

Uszczelki z piankowe silikonowe są dostępne w dwóch kombinacjach: jako materiał o otwartych lub zamkniętych komórkach. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nawet w bardzo wymagających miejscach: ochrona urządzeń przed wstrząsami, wibracjami oraz wysoką temperaturą. Często stosuje się je w oprawach zewnętrznych urządzeń.

Uszczelki z pianki polietylenowej

Uszczelki polietylowe są dostępne w dwóch wersjach: pianki z polietylenu usieciowanego oraz rozszerzonej pianki polietylenowej. Dostępna jest w trzech postaciach: trudnozapalnej, przewodzącej oraz antystatycznej. Uszczelnienia pianką polietylową są bardzo wytrzymałe oraz odporne na grzyby, pleśń i związki chemiczne. Dostępne są zazwyczaj w białym i czarnym kolorze, ale możliwe jest wykonanie innego koloru na zamówienie.

Taśma piankowa

Oprócz standardowych uszczelnień dostępne są także taśmy piankowe. Są one bardzo elastyczne i odporne na starzenie. Można je wykorzystywać do połączeń trwałych i usuwalnych. Montaż i demontaż jest bardzo prosty i nie sprawia problemów.

Gdzie kupić uszczelki piankowe?

Jednym ze sklepów oferujących uszczelnienia piankowe jest tasmaserwis.pl. Oferta firmy jest bardzo szeroka, zawiera różnorodne produkty do łączenia i sklejania, izolowania i uszczelniania oraz maskowania i izolowania.

 

Poznaj dostępne rodzaje naklejek reklamowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com