Uszczelki są wykorzystywane w wielu branżach: rolnictwie, przemyśle i budownictwie. W zależności od przeznaczenia, można spotkać wiele różnych rodzajów uszczelek wykonanych z różnych materiałów. Jednym z nich są uszczelki piankowe, znajdujące szerokie zastosowanie w branży AGD, przemyśle, motoryzacji oraz w sektorze oświetleniowym i medycznym.
Zalety uszczelek piankowych
Pianka ma bardzo specyficzne właściwości, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana w przemyśle. Jednym z jej zastosowań są uszczelnienia z pianki. Uszczelki piankowe mają wiele zalet:
- izolacja,
- zdolność tłumienia drgań,
- wyciszenie pracy,
- amortyzacja,
- uszczelnienie,
- możliwość odkształceń i powrót do poprzedniej formy,
- właściwości rozszerzalnościowe.
Rodzaje uszczelek z pianki
Oferowane na rynku pianki mogą być różnej twardości, grubości, gęstości i kolorze. Dobierając odpowiednie uszczelki ważne jest określenie jej warunków pracy oraz medium z jakim będzie mieć kontakt (gaz, ciecz, kwasy, zasady). W przypadku nieprawidłowego doboru, uszczelka może nie spełniać swojego zadania.
Uszczelki piankowe otwarto-komórkowe i zamknięto-komórkowe
Uszczelki piankowe o zamkniętych komórkach stosuje się w miejscach narażonych na zmienne zjawiska pogodowe. Są one stosowane od zewnątrz, ochraniając mechanizm przed czynnikami atmosferycznymi.
Uszczelki piankowe otwarto-komórkowe – posiadają zdolność tłumienia drgań, dlatego stosowane są w miejscach podatnych na wstrząsy i wibracje.
Uszczelki z pianki poliuretanowej
Popularnym rodzajem uszczelnień są uszczelki piankowe poliuretanowe, stosowane w wielu gałęziach gospodarki. Pianka z tego materiału jest prosta w produkcji. Posiada ona otwarte komórki oraz jest lekka i elastyczna. Zapewnia dobrą ochronę przed brudem i kurzem, dobrze izolując drgania i hałasy.
Uszczelki z pianki silikonowej
Uszczelki z piankowe silikonowe są dostępne w dwóch kombinacjach: jako materiał o otwartych lub zamkniętych komórkach. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nawet w bardzo wymagających miejscach: ochrona urządzeń przed wstrząsami, wibracjami oraz wysoką temperaturą. Często stosuje się je w oprawach zewnętrznych urządzeń.
Uszczelki z pianki polietylenowej
Uszczelki polietylowe są dostępne w dwóch wersjach: pianki z polietylenu usieciowanego oraz rozszerzonej pianki polietylenowej. Dostępna jest w trzech postaciach: trudnozapalnej, przewodzącej oraz antystatycznej. Uszczelnienia pianką polietylową są bardzo wytrzymałe oraz odporne na grzyby, pleśń i związki chemiczne. Dostępne są zazwyczaj w białym i czarnym kolorze, ale możliwe jest wykonanie innego koloru na zamówienie.
Taśma piankowa
Oprócz standardowych uszczelnień dostępne są także taśmy piankowe. Są one bardzo elastyczne i odporne na starzenie. Można je wykorzystywać do połączeń trwałych i usuwalnych. Montaż i demontaż jest bardzo prosty i nie sprawia problemów.
Gdzie kupić uszczelki piankowe?
Jednym ze sklepów oferujących uszczelnienia piankowe jest tasmaserwis.pl. Oferta firmy jest bardzo szeroka, zawiera różnorodne produkty do łączenia i sklejania, izolowania i uszczelniania oraz maskowania i izolowania.