Ustawa o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy a ochrona danych osobowych

Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu brudnych pieniędzy rząd nakłada na różnego rodzaju instytucje obowiązek weryfikacji danych swoich klientów czy biznesowych partnerów. Należy jednak pamiętać, że wciąż funkcjonuje prawo dotyczące ochrony danych osobowych, w tym RODO. Dowiedz się więcej, jak w obliczu tak działających przepisów prawa firmy mają pozyskiwać informacje od podmiotów, z którymi podejmują współpracę.

Weryfikacja tożsamości klienta, a nawet kopia jego dokumentów, to już standardowa procedura w instytucjach bankowych, firmach pożyczkowych czy domach maklerskich. Czy jednak klient musi się na to godzić?

Identyfikacja tożsamości klienta jest obowiązkowa

Wszelkie instytucje, które mają nawiązać współpracę z klientem, muszą pozyskać od niego podstawowe dane tożsamości. Co więcej, już w okresie współpracy dane identyfikujące klienta muszą być aktualne, a instytucje zobowiązują się do bieżącej kontroli takich informacji. Bardzo często taki proces spotyka się jednak z ogromną niechęcią ze strony klientów, a odmowa podania danych tożsamości tłumaczona jest przepisami z zakresu ochrony danych osobowych i RODO. Co w takiej sytuacji mają zrobić instytucje? O szczegółach możesz dowiedzieć się, czytając tekst na https://legality.com.pl/niedostarczenie-aktualnych-dokumentow-moze-skutkowac-blokada-dostepu-do-pieniedzy/.

Kontrola Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego wymaga, aby dane klientów były aktualizowane natychmiast, jeśli tylko dokumenty ulegną przedawnieniu. Ten sam podmiot nie tylko narzuca obowiązek aktualizacji danych, ale również kontroluje ich stan. Z reguły aktualizacja danych tożsamości klientów powinna odbywać się co 2-3 lata. Jeśli dana instytucja nie dokona aktualizacji danych tożsamości swoich klientów, może zostać obarczona karą administracyjną, która wynosi nawet 10% jej rocznego przychodu (do maksymalnej kwoty 5 milionów euro).

Jeśli szukają Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zapraszamy do kontaktu z kancelarią Legality w Warszawie. Kancelaria prowadzi sprawy nie tylko w stolicy, ale również na terenie całej Polski.

Co grozi za odmowę aktualizacji danych?

Na poważne konsekwencje w zakresie braku aktualnych danych tożsamości, narażone są nie tylko instytucje finansowe, ale także klienci. Okazuje się, że niedostarczenie aktualnych informacji oraz dokumentów może skutkować blokadą środków na koncie bankowym. Oznacza to, że klient nie będzie mógł dokonywać przelewów, żadnych transakcji płatniczych ani wyjąć gotówki z bankomatu.

Kara za brak aktualizacji danych jest zależna od rodzaju instytucji, która tego wymaga. Kolejnym przykładem mogą być domy maklerskie czy towarzystwa inwestycyjne, które odmawiają realizacji usług do momentu podania aktualnych informacji dotyczących tożsamości klienta. W skrajnych przypadkach może dojść do rozwiązania umowy z takim klientem.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest prawo gospodarcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com