Usługi Elektryczne – jednoosobowa działalność gospodarcza

W założeniu własnej firmy zajmującej się usługami elektrycznymi, będziemy potrzebować nie tylko ludzi i sprzętu, ale także pomysłu, na którym elemencie pracy skupimy swoją największą uwagę. W zależności od tego, jaką wiedzę oraz uprawnienia posiadamy, wybieramy ten profil działalności, z którym mieliśmy już wcześniej styczność.

Jak wygląda założenie firmy?

Do założenia firmy, która zajmują się usługami elektrycznymi, będziemy potrzebować doświadczenia z tego typu zadaniami. Nawet jeśli planujemy zatrudnienie pracowników, to jednak do szefa należy rozwiązywanie najtrudniejszych problemów. Bez odpowiedniej wiedzy, ciężko będzie również wykonać powierzone nam przez klienta zlecenie. Dzięki temu, mamy też możliwość kontroli pracowników pod względem szybkości oraz jakości powierzonych im działań.

Formalności związane z założeniem firmy nie są skomplikowane. Udając się w zależności od miejsca zamieszkania do urzędu gminy bądź miasta, rejestrujemy swoją działalność w jednym okienku. Osoby przeszkolone pomogą nam w kwestii uzupełniania odpowiednich formularzy.

Czym zajmuje się firma elektryczna?

Projektowanie, tworzenie i nadzór nad instalacją elektryczną to częste zadanie w branży

Zdarzają się duże firmy, mają w swojej ofercie większość dostępnych usług na rynku. Jedną z większych firm tego typu, która działa na terenie województwa małopolskiego jest ZRE. Mniejsze firmy muszą zdecydować się na okrojenie swoich usług ze względu na brak uprawnień, czy zbyt małą liczbę do większych zadań. Podstawowe usługi wykonywane przez elektryków to:
Ułożenie kabla do nowej instalacji;
Wykucie bruzd pod kabel czy puszkę;
Montaż wyłączników;
Podłączanie nowych urządzeń.

Założenie firmy z uprawnieniami pozwalającymi na projektowanie instalacji elektrycznej to duża odpowiedzialność, ale również jest to doskonały wybór biznesowy. Możemy zacząć współpracę z firmami architektonicznymi czy deweloperami. Stałe zlecenia przynoszą duże przychody zarówno dla firmy, jak i specjalisty, który zajmuje się tematem.

Niezbędne narzędzia potrzebne do pracy

Narzędzia potrzebne do pracy elektryka nie należą do najtańszych. Część z nich sprzedawana jest również w łatwych do transportu walizkach. W skład tego typu zestawów wchodzą najczęściej:
szczypce;
wkrętaki;
mierniki;
zestawy kluczy nasadowych czy bitów.

Warto pamiętać, że wybierając jakikolwiek produkt, zwracać uwagę na to, czy przeznaczony jest do tego, aby używać go do pracy z instalacjami elektrycznymi. Ważne będzie tutaj zastosowany materiał izolujący. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie wiertarki z mocnym udarem. Sprzęt ten przyda się do wszystkich prac związanych z montażem, czy wymianą instalacji. Niezbędne będzie zaopatrzenie się w surowce niezbędne do pracy (kable, izolacje, kostki itp.). Koniecznym jest posiadanie wszelkiego rodzaju próbników czy lutownic.

Bez odpowiednich narzędzi wykonywanie pracy elektryka jest niebezpieczne

Czy założenie takiej firmy jest opłacalne?

Firmy elektryczne od kilku lat przeżywają ogromny wzrost zleceń od klientów. Ze względu na to, że spora część fachowców, wyemigrowała do Unii Europejskiej za praca, klienci często na położenie instalacji muszą czekać kilka tygodni. Inaczej liczony jest przyjazd do pojedynczej awarii, a inaczej położenie instalacji w nowo powstałym budynku.

Przy większych zleceniach ceny za usługi liczone są od punktu (w przypadku puszek) lub metra bieżącego (w przypadku instalacji).
Ceny są różne, w zależności od regionu Polski mogą różnić się nawet o 50%. Duży wpływ ma na to ilość konkurencji dostępnej na rynku lokalnym.

W czym pomoże nam biznesplan?

Jeszcze przed otwarciem firmy warto stworzyć taką analizę. Nawet jeśli nie staramy się o dofinansowanie z funduszy europejskich czy środków z urzędu pracy, to warto wykonać tak plan, aby ocenić swoje potencjalne szanse na rynku lokalnym.

Warto wypisać mocne strony naszego przyszłego przedsięwzięcia, pozwoli to na określenie przewagi nad potencjalną konkurencją.
Słabe strony, będą motywowały do tego, żeby zniwelować ich wpływ na naszą przyszłą działalność.

Przy ustaleniu źródła finansowania i kwoty potrzebnej do rozruchu naszej działalności, warto zawsze założyć około 10% rezerwę. Często nie znamy wszystkich dostępnych rozwiązań technologicznych, dostępnych na rynku. Nowsze sprzęty wyposażone często w więcej funkcji mogą kosztować więcej, ale ich użytkowanie pozwala na zaoszczędzenie czasu.
Zastanówmy się nad działalnością naszej potencjalnej konkurencji. Warto poznać obszar ich działania oraz ceny usług przez nich oferowanych.

Podsumowanie

Linie wysokie napięcia, przez które płynie prąd

Założenie firmy zajmującej się usługami elektrycznymi to świetny pomysł pod warunkiem, że mamy doświadczenie oraz uprawnienia potrzebne w branży. Finansowanie przy założeniu firmy możemy pozyskać z wielu funduszy unijnych i tym dostępnych w urzędach pracy.

Jeśli zamierzamy prowadzić jednoosobową działalność, skupmy się na jednej kategorii usług. Często będzie brakowało nam sprzętu czy możliwości, aby wykonać niektóre zadania.
Stworzenie biznesplanu pozwoli nam na określenie szans na sukces naszego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com