Uprawy wertykalne – niezastąpione systemy na okres suszy i nieurodzaju

Coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska atmosferyczne powodują straty w uprawach i sprawiają, że Twoje gospodarstwo rolne nie przynosi oczekiwanych zysków? Jednym z rozwiązań coraz częstszych i coraz poważniejszych problemów współczesnego rolnictwa są uprawy wertykalne. Na czym polegają, jakie niosą korzyści i jak przyczyniają się do poprawy stanu środowiska naturalnego? Tego dowiesz się z lektury niniejszego artykułu.

Czym są uprawy wertykalne?

Uprawy wertykalne dają możliwość uprawy plonów wewnątrz pomieszczeń w pionowym ułożeniu. Uprawiane rośliny umieszczane są nie w glebie, ale na nawadnianych półkach, wózkach uprawowych, kolumnach bądź wieżach.

Dzięki specjalnemu, przeznaczonemu do kontroli upraw wertykalnych oprogramowaniu, można zarządzać warunkami, jakie panują na danej farmie. Dotyczy to m.in. kontroli temperatury, wilgotności, koncentracji dwutlenku węgla, nawadniania czy dozowania odżywek dla roślin. Wertykalne rolnictwo umożliwia pełne zautomatyzowanie farm, szczególnie dotyczy to większych, komercyjnych gospodarstw.

Rolnictwo wertykalne – jaki niesie korzyści?

Uprawa wertykalna to sposób na znaczne zwiększenie opłacalności prowadzenia farmy. W pełni zautomatyzowana wertykalna uprawa roślin pozwala bowiem dostosować warunki panujące na farmie w taki sposób, aby były możliwie jak najbardziej sprzyjające dla danej rośliny – dotyczy to zarówno temperatury, warunków oświetleniowych, stężenia dwutlenku węgla, nawodnienia oraz dozowania właściwych dla danego gatunku pożywek.

Wskutek tego uprawa wertykalna pozwala wykorzystać pełen potencjał genetyczny roślin, dzięki czemu wzrastają one szybko i osiągają pełnię wartości smakowych i odżywczych. Ponadto plony można zbierać nawet kilkukrotnie częściej niż na tradycyjnych gospodarstwach, trudniących się uprawą gruntową.

Obniż koszty uprawy

W pełni zautomatyzowana uprawa wertykalna pozwala w ogromnym stopniu ograniczyć koszty. Wszystko dlatego, że:

  • dzięki zamkniętemu obiegowi i precyzyjnemu nawadnianiu zużycie wody spada nawet o 95%;
  • zapotrzebowanie na powierzchnię gruntową może być niższe nawet kilkanaście razy;
  • możliwość zasilania upraw wertykalnych za pomocą pomp ciepła lub fotowoltaiki redukuje koszty energii niemal do zera.

Wertykalna uprawa roślin – jedna z recept na kryzys żywnościowy

Powyższe korzyści dotyczą opłacalności prowadzenia uprawy wertykalnej. Jednakże zasadniczą zaletą, jaką niesie ze sobą rolnictwo wertykalne, jest pozytywny wpływ na całą planetę. Oprócz ograniczenia zużycia wody i energii dochodzi tu jeszcze fakt, że uprawy wertykalne niemal nie emitują zanieczyszczeń do gleby, wody i atmosfery. Przez to stają się znacznie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Ponadto musimy wspomnieć o tym, że znacznie większa wydajność oraz częstotliwość zbierania plonów pozwalają produkować więcej żywności, przy wykorzystaniu mniejszej powierzchni i niemal całkowitym zredukowaniu zużycia wody i energii. Ma to niebagatelne znaczenie w obliczu zwiększającego się ryzyka kryzysu żywnościowego, który mogą wywołać katastrofa klimatyczna i rosnąca populacja.

Dowiedz się więcej: Uprawy hydroponiczne – rolnictwo przyszłości

Załóż farmę wertykalną z Hydropolis

Chcesz postawić na rolnictwo wertykalne i już dzisiaj zacząć prowadzić farmę przyszłości. Możesz to zrobić we współpracy z firmą Hydropolis, która wdraża innowacyjne technologie, umożliwiające pozyskiwania obfitych plonów na wertykalnych uprawach roślin.

 

Poznaj dostępne rodzaje naklejek reklamowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com