Umowa o najem nieruchomości pod działalność gospodarczą – krok po kroku

Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga posiadania odpowiedniego lokalu. Najczęściej początkujący przedsiębiorcy nie mogą sobie pozwolić na zakup własnej nieruchomości. Muszą korzystać z rynku nieruchomości na wynajem. Jak znaleźć odpowiedni lokal i podpisać właściwą umowę?

Wynajem lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej to spore wyzwanie i często wiąże się z dosyć szeroko zakrojonymi poszukiwaniami. Rzadko zdarza się, że pierwszy lokal, który obejrzymy, będzie tym właściwym. Co więcej, jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań dobrze jest ustalić, jakie mamy potrzeby, jaka lokalizacja nas interesuje, co w lokalu powinno się znajdować. Dzięki temu łatwiej będzie ograniczyć poszukiwania i eliminować te lokale, które nie spełniają naszych oczekiwań. Mniej też będzie lokali do oglądania. Zanim zdecydujemy się na wynajem, upewnijmy się, że nie tylko lokal spełnia nasze oczekiwania, ale również, że umowa najmu będzie taka, jak trzeba.

Co można zmienić w lokalu?

W umowie najmu, jaką zwykle dostaniemy do podpisania od właściciela nieruchomości, zwykle znajdują się bardzo dokładne zapisy związane z tym, w jaki sposób możemy taki lokal użytkować. Czasem właściciel nie robi problemów z żadną działalnością. Zwykle jednak możliwości są ograniczone. Wynajmujemy lokal na konkretną działalność i nie możemy sobie w trakcie trwania umowy zmieniać profilu działalności. Jeśli w umowie mamy zapisane, że prowadzić będziemy biuro, nie możemy zmienić tego na przykład na działalność rozrywkową, kawiarnię czy pub. Niezastosowanie się do zapisów umowy najmu jest prostą drogą do otrzymania wypowiedzenia. Podobnie jest w przypadku tego, co możemy zmieniać w lokalu. W umowie dokładnie jest wyszczególnione, co znajduje się w lokalu, jakie prace remontowe mogą być wykonane, a czego się zabrania. Do tych zapisów najemca również powinien ściśle się stosować, jeśli nie chce mieć problemów z właścicielem nieruchomości.

Warto wybrać się do prawnika

Osoby, które wynajmują lokal pod działalność gospodarczą, często nie mają zbyt dużego doświadczenia w tej branży i nie wiedzą, na co zwracać uwagę przy rozmowie z właścicielem czy też w trakcie czytania umowy. Zawsze warto więc dać sobie nieco czasu. Nie podpisujmy umowy tylko dlatego, że właściciel wywiera na nas presję pośpiechu. Dobrze jest móc ją sobie na spokojnie w domu przeczytać, a jeszcze lepiej – skonsultować dokument i wszystkie załączniki ze specjalistą od nieruchomości, który doskonale wie, jakie haczyki stosują czasem właściciele lokali. Sprawdzony prawnik nieruchomości warszawa to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich wynajem będzie bezpieczny, bezproblemowy, a umowa pozbawiona jakichkolwiek wad prawnych. Korzystanie z usług prawnika specjalizującego się w nieruchomościach jest wręcz wskazane, jeśli chcemy w danym lokalu prowadzić działalność przez dłuższy czas i zależy nam na bezproblemowej współpracy z właścicielem lokalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com