Umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej

Jedną z popularniejszych opcji podróżowania, szczególnie w obecnych czasach pandemii, stały się podróże z własną przyczepą kempingową. Jeżeli Ty również kochasz podróże i chcesz być niezależny od zaistniałych okoliczności, koniecznie zastanów się nad zakupem przyczepy kempingowej.

Tak samo jak w przypadku zakupu samochodu, również gdy chcemy kupić przyczepę kempingową, będzie nam potrzebna umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej, dlatego warto zapoznać się z obowiązującym prawem i wiedzieć co taka umowa powinna zawierać.

Jakie dane powinna zawierać umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej?

Przyczepa kempingowa to tak samo jak samochód osobowy pojazd mechaniczny, który aby mógł poruszać się po drodze, musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC i mieć ważny dowód rejestracyjny. Zanim jednak to nastąpi, musi zostać podpisana umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej, która powinna zawierać najważniejsze dane. Mowa tutaj o dokładnych danych osobowych obu stron biorących udział w transakcji, dacie i miejscowości, gdzie zostaje zawierana sprzedaż, a także danych samej przyczepy kempingowej, które muszą zgadzać się ze stanem faktycznym.

Zanim podpiszemy umowę kupna-sprzedaży, powinniśmy zapoznać się z dowodem rejestracyjnym przyczepy i porównać jego treść ze stanem faktycznym, abyśmy mieli pewność że kupujemy przyczepę w zgodzie z polskim prawem. Także dane osobowe osoby sprzedającej muszą być takie same jak w dowodzie rejestracyjnym, w przeciwnym razie umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej nie będzie ważna.

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Jak już wspomnieliśmy, podczas podpisywania umowy, powinniśmy sprawdzić wszystkie dane, czy są zgodne ze stanem faktycznym, a także sprawdzić na podstawie dowodu rejestracyjnego dane samej przyczepy, mowa tutaj o numerach rejestracyjnych i numerze identyfikacyjnym (VIN), który jest najistotniejszym dowodem, że sprzedawana przyczepa jest zgodna z dokumentacją i może zostać faktycznie sprzedana.

Jeżeli nie wiemy jak wygląda taka umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej, warto poszukać gotowego wzoru w Internecie. Tam oprócz rubryk do wpisania wszystkich istotnych danych, znajdą się także inne zapisy prawne, na podstawie których sprzedający zbywa, a kupujący nabywa przyczepę i cała transakcja jest zgodna z prawem.

Obowiązek rejestracji przyczepy kempingowej

Kiedy podpiszemy umowę kupna sprzedaży, mamy obowiązek zarejestrować przyczepę kempingową i mamy na to 30 dni. Rejestracja odbywa się w urzędzie, w wydziale komunikacji, gdzie musimy przedłożyć najważniejsze dokumenty. Jest to dowód rejestracyjny, umowa kupna-sprzedaży przyczepy kempingowej, karta pojazdu, jeżeli przyczepa takową posiada, stare tablice rejestracyjne oraz poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację przyczepy kempingowej.

Aby skrócić czas oczekiwania, sam wniosek można pobrać za pośrednictwem Internetu i wypełnić w domu, dzięki temu nie będziemy musieli wypełniać go na miejscu. Kiedy już zarejestrujemy przyczepę, zostanie nam wydane czasowe pozwolenie na użytkowanie przyczepy kempingowej i jest ono ważne przez okres 30 dni. W tym czasie będziemy już mogli odebrać nowy dowód rejestracyjny.

Polecamy:
Jak wybrać prezent dla miłośnika lasu?
Microsoft Visio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com