Ubezpieczenie samochodu – obowiązkowe czy nie?

Jeśli planujesz zakup samochodu musisz wiedzieć, że w naszym kraju istnieje obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej). Taką polisę należy wykupić także wtedy, kiedy poruszamy się samochodem jedynie sporadycznie lub gdy nie użytkujemy go wcale.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC chroni kierowców przed finansowymi konsekwencjami stłuczek i wypadków drogowych. Jeśli staniesz się sprawą kolizji to nie Ty, a ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu osoby poszkodowanej. Pamiętaj jednak, że zakres OC nie obejmuje naprawy Twojego samochodu. Ten koszt będziesz już musiał pokryć z własnej kieszeni.

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i za brak polisy mogą grozić Ci dotkliwe kary finansowe. Choć jego zakres jest z góry określony i nie różni się w zależności od poszczególnych ubezpieczycieli, ceny składek mogą być już bardzo różne.

Jak to możliwe?

Kalkulując wysokość składki, ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg czynników. Są to m.in.: wiek kierowcy i długość posiadania prawa jazdy, marka i rok produkcji auta oraz pojemność silnika, miejsce rejestracji i użytkowania samochodu, a także ewentualna szkodowość lub bezszkodowa jazda kierowcy w przeszłości.

Na podstawie przedstawionych danych towarzystwo ubezpieczeniowe szacuje stopień ryzyka, jakie ponosi w związku z ubezpieczeniem konkretnego samochodu. Z wyższymi składkami muszą liczyć się zazwyczaj młodzi kierowcy (do 26 r.ż.), osoby, które posiadają prawo jazdy krócej niż 5 lat oraz wszyscy, którzy wykazali się w przeszłości znaczną szkodowością na drodze.

Jeśli pragniesz zwiększyć zakres ochrony auta możesz wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC (Auto Casco).

Dobrowolne ubezpieczenie Auto Casco

Ubezpieczenie AC nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym. W przeciwieństwie do polisy OC, zakres ubezpieczenia AC może znacząco się różnić w zależności od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Standardowe AC obejmuje z reguły świadczenia, które ochronią Twój samochód oraz jego wyposażenie standardowe i dodatkowe przed kradzieżą, zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Przydatne NWW

Jeśli pragniesz zapewnić sobie i swojej rodzinie najwyższy poziom bezpieczeństwa, możesz wykupić również dobrowolne ubezpieczenie NWW. NWW obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, których skutkiem jest trwały uszczerbek na zdrowiu. Ochroną ubezpieczeniową objęty jest kierowca oraz pasażerowie pojazdu

Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, sprawdź warunki oferowane przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Często zdarza się, że na stronach internetowych poszczególnych firm znajdują się kalkulatory ubezpieczeniowe, umożliwiające samodzielną kalkulację wysokości polisy. Takie rozwiązanie wprowadziło z sukcesem towarzystwo Liberty Ubezpieczenia. Dzięki http://www.lu.pl/kalkulator-oc-ac/ z powodzeniem obliczysz wysokość składki zarówno OC, jak również AC. Co ważne – nie poświęcisz na to więcej niż kilka minut!

3 Comments on “Ubezpieczenie samochodu – obowiązkowe czy nie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com