Ubezpieczenie motocykla. O czym warto pamiętać?

Rozważasz zakup motocykla? Kiedy znajdziesz już wymarzony model, czas zastanowić się nad ubezpieczeniem jednośladu. Czy różni się one od ubezpieczenia samochodu? Czy jest obowiązkowe? Gdzie szukać najkorzystniejszej oferty?

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Według polskiego prawa każdy motocykl, który jest zarejestrowany, powinien posiadać ważne ubezpieczenie OC. Pod tym względem ubezpieczenie motocykla nie różni się od ubezpieczenia samochodu. Obowiązek ten dotyczy również skuterów, mimo że podobnie jak motocykle, zazwyczaj nie są eksploatowane przez cały rok, a chłodniejsze miesiące spędzają w garażach. Niestety pojazdów tego typu nie da się czasowo wyrejestrować.

Co w przypadku braku ważnego ubezpieczenia OC?

Za niedopełnienie tego obowiązku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na kierowców kary finansowe. Ich wysokość jest uzależniona od aktualnego wynagrodzenia minimalnego.

W 2020 roku brak ważnego OC na motocykl wiąże się z karą

  • 170 zł po trzech dniach;
  • 435 zł za okres przerwy od 4 do 14 dni;
  • 870 zł, jeśli pojazd nie jest ubezpieczony dłużej niż 14 dni.

Stawki, ze względu na uzależnienie od minimalnego wynagrodzenia, prawdopodobnie znacząco wzrosną w ciągu kilku kolejnych lat. Koszt rocznego ubezpieczenia OC na motocykl wynosi zazwyczaj kilkaset złotych, więc nie warto ryzykować. Poświęć po prostu odrobinę czasu na znalezienie najkorzystniejszej oferty.

Gdzie ubezpieczyć motocykl?

Niemal wszystkie towarzystwo ubezpieczeniowe, które działają w Polsce, oferują ubezpieczenie OC motocyklistom. Działa ona na dokładnie takich samych zasadach jak ubezpieczenie OC innych pojazdów, więc jego zakres jest regulowany prawnie. Aby znaleźć najkorzystniejszą ofertę, warto przeglądać aktualne rankingi ubezpieczeniowe i nie ograniczać swoich poszukiwań do zaledwie kilku towarzystw. W tym kontekście bardzo pomocne są sprawdzony kalkulatory ubezpieczeniowe, na przykład Kiosk Polis, dostępny pod adresem: https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/.

Ubezpieczając swój jednoślad nie zwracaj uwagi wyłącznie na cenę. Płacąc nieco więcej możesz w ofercie niektórych towarzystw liczyć na dodatkowe usługi, na przykład darmowe holowanie do najbliższego warsztatu lub darmową zieloną kartę. Jeżeli uważasz, że ubezpieczenie OC to zbyt duży wydatek, zastanów się nad innym modelem motocykla. Rodzaj pojazdu, a w szczególności jego pojemność silnika, mają duże znaczenie przy ubezpieczeniowych kalkulacjach.

Czy istnieje motocyklowe Autocasco?

O ile ubezpieczenie OC motocykla nie jest skomplikowane i kosztowne, większe trudności mogą napotkać właściciele jednośladów, którym zależy na autocasco. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę z ponoszonego ryzyka i doskonale wiedzą, że wiele wypadków z udziałem motocykli, kończy się zaawansowanym, a nawet całkowitym zniszczeniem pojazdu. Przekłada się to oczywiście na wyższe ceny polisy. Zdarza się, że chociaż motocyklowe AC znajduje się w ofercie towarzystwa, jego cena odstrasza potencjalnych klientów.

To kolejny argument, aby skorzystać z internetowej porównywarki. Ograniczona oferta powoduje, że naprawdę warto poznać wszystkie dostępne propozycje. Wówczas Istnieje duża szansa, że znajdziesz satysfakcjonujące Cię z finansowego punktu widzenia ofertę. Jednak przede wszystkim pamiętaj o ostrożnej jeździe i przechowuj swój jednoślad w bezpiecznym miejscu. Dzięki temu prawdopodobnie ubezpieczenie autocasco nigdy Ci się nie przyda!

 

One Comment on “Ubezpieczenie motocykla. O czym warto pamiętać?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com