Ubezpieczenia grupowe pracowników – kto opłaca składki? Kto ustala zakres ochrony?

Ubezpieczenie jest jedną z części wynikającej z podpisania umowy o pracę. Każdy pracownik jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, uprawniającym go do skorzystania z potrzebnych mu świadczeń zdrowotnych, dzięki czemu pracownik może spokojnie zadbać o swoje zdrowie w czasie niedyspozycji.

Oprócz ubezpieczenia zdrowotnego, które jest normą podczas zatrudnienia coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z grupowych ubezpieczeń na życie dla swoich pracowników, które chronią ich od następstw nieszczęśliwych wypadków, spowodowanych również dotknięciem niechcianą chorobą.

Coś więcej o ubezpieczeniach

Często zdarza się tak, że to pracodawca decyduje się na zakup ubezpieczenia dla swoich pracowników, finansując świadczenie. Warto jednak wiedzieć, że w takiej sytuacji pracownicy nie są stroną podpisania umowy, a jest nią przedsiębiorstwo. W takich sytuacjach również pracownicy nie zawsze mają wpływ na zakres samego ubezpieczenia.

Czasem jednak zdarza się tak, że to sami pracownicy decydują się między sobą na wspólne zakupienie ubezpieczenia i w takiej sytuacji to oni mają największy wpływ na jego zakres oraz cenę. Zdecydowanie częściej można znaleźć sytuację, w której to pracodawca decyduje się na zakup grupowego ubezpieczenia, wybierając jego zakres. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie jest dobrze widziane przez pracowników, także tych potencjalnych. Część przedsiębiorstw dopuszcza możliwość indywidualnego poszerzenia swojego ubezpieczenia, jednak w takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z przełożonym oraz indywidualne poniesienie kosztów z tytułu poszerzenia zakresu swojego ubezpieczenia.

Po co właściwie dodatkowe ubezpieczenie?

Nie wszyscy pracodawcy korzystają z możliwości grupowego ubezpieczenia na życie dla swoich pracowników. Skorzystanie z takiego rozwiązania jest jednak coraz częściej widziane, zwłaszcza w dużych, międzynarodowych firmach. Wynika to często z polityki społecznej i zwyczajnej troski o swoich pracowników. Możliwość dodatkowego ubezpieczenia jest również szczególnie istotna w zawodach niosących ryzyko wystąpienia chorób zawodowych czy wypadków w czasie pracy. Niezależnie od tego, jak duża jest firma i czym się zajmuje, warto jest postawić na ubezpieczenia dla swoich pracowników, dzięki czemu ich życie będzie dodatkowo chronione.

Jeśli ktoś nie jest do końca zdecydowany i rozważa skorzystanie z takiego wariantu ubezpieczenia, warto przyjrzeć się bliżej ofertom takich interesujących nas ubezpieczeń, co ułatwi nam ostateczne podjęcie decyzji. Większość z aktualnych ofert znajdziemy na ubezpieczenie na życie kalkulator w www.ubezpieczeniazyciowe.pl, dzięki czemu w szybki sposób znajdziemy i porównamy oferty ubezpieczeń grupowych dla pracowników oferowanych przez najpopularniejsze polskie firmy ubezpieczeniowe. Należy pamiętać, że ubezpieczenia dla pracowników są nie tylko dobrym rozwiązaniem marketingowym dla firmy, ale również dobrze wpływają na relacje pracowników z firmą oraz są cenione przez samych podwładnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com