Typy klimatyzacji – czy znasz je wszystkie?

Kupno systemu klimatyzacji może być kłopotliwe. Poniżej znajduje się krótki przewodnik po różnych typach klimatyzacji, które wykorzystują czynnik chłodniczy do przenoszenia energii cieplnej z wnętrza na zewnątrz. Istnieją inne typy, które wykorzystują wodę do tego samego celu, jednak w tym przewodniku nie będziemy ich omawiać.

Typy klimatyzacji – typowe zakresy wydajności

Podobnie jak wiele typów urządzeń, klimatyzacja jest często dzielona na grupy, które są opisywane przez przydatność dla różnych użytkowników, na przykład mieszkalnych, domowych, komercyjnych, biurowych i przemysłowych. Te grupy ogólnie wskazują rozmiar jednostki, możliwości i solidność, a nie sposób działania klimatyzatora.

Rodzaje klimatyzacji – główne grupy

Klimatyzatory należą do jednej z trzech głównych grup; są albo monoblokowe, tj. jednostki składające się z jednego bloku (okna, przenośne itp.), albo są to systemy podzielone, które mają element do wewnątrz i oddzielny, ale połączony element na zewnątrz budynku, lub są podzielone, gdzie pojedynczy element zewnętrzny istnieją 2 lub więcej połączonych elementów wewnętrznych.

Klimatyzatory monoblokowe

Działanie klimatyzatora w zasadzie obraca się wokół przepływu czynnika chłodniczego z jednego zestawu wężownic, gdzie gromadzi ciepło, do drugiego zestawu wężownic, gdzie rozprasza ciepło. W klimatyzatorach monoblokowych dwa zestawy cewek są połączone w tej samej obudowie. Jednostki są przeznaczone do umieszczenia wewnątrz budynku, jednak zawsze mają rurę powietrzną, którą można połączyć na zewnątrz, aby ogrzane powietrze mogło być rozproszone na zewnątrz.

Klimatyzatory przenośne lub mobilne

Prawdopodobnie najbardziej znany klimatyzator większości konsumentów, te jednostki nie wymagają specjalnego montażu, ale są wyposażone w elastyczną rurę powietrzną, która jest prowadzona przez okno lub otwór w ścianie.

Podczas pracy klimatyzator odprowadza ciepło przez tę rurę. Ponieważ sprężarka jest umieszczona wewnątrz jednostki, a nie w przypadku jednostek dzielonych, w elemencie zewnętrznym, mobilne klimatyzatory monoblokowe mają tę wadę, że są dość hałaśliwe i mają ograniczoną wydajność.

Z drugiej strony nie wymagają montażu i są obecnie stosunkowo niedrogie w zakupie. Chociaż na rynku jest wiele mobilnych klimatyzatorów, zdecydowana większość to małe jednostki.

Klimatyzatory podłogowe

Klimatyzatory monoblokowe montowane na podłodze są instalowane przy ścianie w taki sam sposób, jak grzejniki akumulacyjne, i zazwyczaj mają podobny wygląd i rozmiar jak grzejniki akumulacyjne. Klimatyzatory tego typu są zwykle wyposażone w pompę ciepła, co zapewnia bardzo ekonomiczne ogrzewanie w chłodniejszych miesiącach. Te klimatyzatory mają zazwyczaj 2 rury powietrzne, które prowadzą bezpośrednio z tyłu urządzenia przez ścianę, gdzie końce są zwykle zakryte małymi żaluzjami

Klimatyzatory naścienne

Czasami nazywane klimatyzatorami ściennymi zgrabnym rozwiązaniem dla starszych budynków, w których planowanie nie pozwala na instalację zewnętrznego skraplacza. Klimatyzator monoblokowy montowany na ścianie jest mocowany wysoko na ścianie, a dwie rury powietrzne są poprowadzone z tyłu bezpośrednio przez ścianę.

Szukasz profesjonalnej instalacji? Sprawdź montaz-klimatyzacji-wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com