Jeśli jesteś związany w jakiś sposób z branżą budownictwa to zapewne łatwo zauważysz jak istotną rolę odgrywają w nim najróżniejsze tworzywa sztuczne. W jaki sposób materiały syntetyczne zmieniły technologie budowlane?
W ubiegłym wieku dokonano mnóstwa niesamowitych naukowych odkryć. Niektóre z nich dotyczyły sposobów wykorzystania paliw kopalnych takich jak gaz ziemny oraz ropa naftowa. Te wyjątkowe substancje rozłożone na rozmaite części składowe okazały się źródłem materiałów o niezwykłych właściwościach. Tworzywa sztuczne są to bardzo często materiały stworzone ze zmodyfikowanych elementów ropy naftowej. Jak sama nazwa wskazuje są to materiały wyprodukowane syntetycznie – a zatem w jako takiej końcowej postaci nie występują w środowisku naturalnym.
Możliwość wyprodukowania materiałów charakteryzujących się odmiennymi parametrami od tych występujących w przyrodzie otworzyłoby nieograniczone wręcz możliwości rozwoju technologicznego. I faktycznie tak się stało. Najróżniejsze tworzywa sztuczne zrewolucjonizowały wiele branż produkcyjnych, między innymi: motoryzację, lotnictwo, przemysł zbrojeniowy, medycynę, włókiennictwo, itp. Wykorzystanie materiałów syntetycznych wzniosły na wyższy poziom także branżę budowlaną.
Materiały syntetyczne w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym
W różnych gałęziach budownictwa wykorzystuje się mnóstwo najróżniejszych tworzyw sztucznych. Trudno obecnie byłoby sobie wyobrazić branżę elektryczną bez najróżniejszych izolacji, albo hydraulikę bez systemów instalacyjnych wykonywanych niemal wyłącznie z tworzyw sztucznych. Na przykład instalacje wodne w większości nowych budynków w Polsce i Europie wykonywane są z elastycznego polipropylenu, który nie tylko charakteryzuje się bardzo dużą trwałością, ale jest także łatwy w montażu oraz obojętny chemicznie, co ma ostatecznie duży wpływ na jakość transmitowanej wody pitnej.
Jednym z tworzyw sztucznych o wyjątkowych właściwościach jest poliwęglan. Polimer ten posiada właściwości zbliżone do szkła – jest przezroczysty, dzięki czemu znakomicie nadaje się do budowy przezroczystych przegród. Jednocześnie jednak w przeciwieństwie do szkła, poliwęglan jest lekki i przy tym bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Stworzenie poliwęglanu otworzyło nowe możliwości w architekturze oraz wystroju wnętrz. Możliwe stało się tworzenie niezwykle wytrzymałych i lekkich przezroczystych przegród. Obecnie powszechnie wykonuje się także wielkopowierzchniowe przezroczyste zadaszenia zbudowane na lekkich konstrukcjach. Oczywiście to nie jedyne zastosowanie poliwęglanu. Materiał ten jest z powodzeniem wykorzystywany w branży lotniczej, reklamowej i motoryzacyjnej.
Hurtownia tworzyw sztucznych Techplast
https://techplast.group/
Oddział Warszawa – https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-warszawa
Ul. Dokerska 22
54-142 Wrocław
biuro@techplast.group
(+48) 530 067 003
e-mail: biuro@techplast.group
Jeżeli mieszkacie w bloku i posiadacie balkon to taki https://techplast.group/pl/poliweglan-komorowy-warszawa to idealne rozwiązanie dla Was. Dostarcza izolację termiczną, ale też sporo światła z zewnątrz, co ma ogromny plus w sezonie zimowym.