Twoja firma nie spłaca pożyczki na czas? Sprawdź konsekwencje

Choć pożyczka zdaje się być rozwiązaniem tymczasowym, często pobieranym na załatanie dziury budżetowej lub sfinansowanie drobnej inwestycji, zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie spłacić zaciągniętej kwoty. Taka sytuacja rodzi stres, często brak rozsądku w myśleniu, a nierzadko spiralę długów. Co więc zrobić, aby uniknąć tych wszystkich problemów? Jakie są konsekwencje nieterminowej spłaty pożyczki?

Jakie konsekwencje

Niewielu klientów firm oferujących szybkie pożyczki zdaje sobie sprawę z realnego funkcjonowania takich przedsiębiorstw. Cała procedura działa bezproblemowo w przypadku terminowego spłacania zaciągniętego zobowiązania. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki w terminie możemy spodziewać się problemów, zwłaszcza finansowych.

W przypadku braku możliwości terminowej spłaty pożyczki mamy generalnie dwa wyjścia. Jednym z nich jest przedłużenie terminu spłaty. Warto jednak wiedzieć, że usługa ta nie jest możliwa we wszystkich instytucjach oferujących szybkie pożyczki, a sama możliwość przedłużenia terminu spłaty jest kosztowna. Instytucje oferują przedłużenie o siedem, czternaście lub trzydzieści dni, a koszt takiej usługi waha się między 39, a 180 złotych, w zależności od konkretnej firmy oraz długości terminu.

Drugim rozwiązaniem jest nieregulowanie płatności. Niewielu klientów ma świadomość takiego rozwiązania. Co da realnie to właśnie wyjście? Przede wszystkim koszty windykacji związane ze spłatą należnego zobowiązania często są dużo niższe niż w przypadku przedłużenia terminu spłaty. Różnica w obydwu przypadkach wynosi średnio kilkadziesiąt złotych.

Kwestią wartą uwagi są również monity, przypominające o spłacie należnych zobowiązań. Takie usługi są zazwyczaj płatne, a wysokość opłat waha się między kilkoma złotymi za smsowe przypomnienie, aż do kilkudziesięciu złotych za listowne czy mailowe przypomnienie. Warto jest sprawdzić kwestię monitów i wysokości opłat za nie w umowie, którą podpisujemy. Niewielka część firm parabankowych oferuje również tzw. „wakacje od pożyczki”. W skrócie chodzi o to, aby mieć możliwość przerwy w spłacaniu zobowiązania.

Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, kiedy będziemy mieć nagłe, nieoczekiwane wydatki. Możliwość ta częściej spotykana jest w bankach, jednak istnieje wąska grupa instytucji parabankowych, która również ją oferuje. Aby mieć możliwość „wakacji od pożyczki” należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim należy spłacić minimalną liczbę rat, którą indywidualnie określa każda instytucja. Instytucja określa również wysokość pożyczki, jaką została nam jeszcze do spłaty, brak zaległości w dotychczasowej spłacie.

Warto zapoznać się z taką możliwością, jest to bowiem dobre rozwiązanie w przypadku nieprzewidzianych wydatków. Jak więc widać, istnieje wiele wariantów spłaty dotychczasowego zobowiązania w przypadku braku gotówki. Zanim jednak podejmiemy ostateczne kroki, warto szczegółowo zapoznać się z umową oraz regulacjami w przypadku, kiedy nie możemy spłacić pożyczki w terminie.

Więcej informacji na temat spłaty pożyczek znajdziecie Państwo również na stronie http://antylichwa.pl/splata-pozyczki/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com