Turystyka i Ukraina. W co warto inwestować?

Ukraina ma zróżnicowany zakres potencjałów turystycznych: atrakcyjne krajobrazy, piękne zabytki i miejsca kulturowe, góry na Krymie i Karpatach, obszary przybrzeżne na Morzu Czarnym i Morzu Azowskim itp.

Turystka na Ukrainie – fakty

W 2011 r. ilość turystów przybyłych zza granicy wyniosła około 21 mln, przy czym kraje WNP w tym kraju stanowiły 63% tej kwoty, a kraje UE – 33%. Udział sektora w PKB wynosi około 2%. Światowa Rada Turystyki i Turystyki (WTTC) przewiduje 4% roczny wzrost udziału sektora w PKB do 2022 r. W ramach przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA w 2012 roku dokonano znaczących inwestycji w transport (7,6 mld USD), infrastrukturę hotelarską (3,2 mld USD) i sportową (1,1 mld USD), aby zwiększyć zdolność kraju do obsługi oczekiwanej liczby zagranicznych turystów. Jednak małe i większe miasta Ukrainy nadal nie mają standardowych hoteli i usług turystycznych – co wydaje się być niszą, którą warto wypełnić.

Kierunek strategiczny turystyki na Ukrainie

Ukraina podjęła kilka kroków w celu zwiększenia swojego sektora turystycznego. Są to m.in.:

• Zniesienie wymogów wizowych z UE, Szwajcarii, Kanady, USA, Japonii, itd
• Pełne zwolnienie z podatku dla deweloperów hotelowych do dnia 1 stycznia 2021 r
• Dodatkowe zachęty zapewniane przez władze państwowe i / lub lokalne (szczególnie na Krymie), jeśli projekt jest uważany za strategiczny.

Uważana za użyteczne źródło dochodu dla społeczności lokalnych, turystyka jest również przedmiotem zainteresowania organizacji międzynarodowych działających na Ukrainie. Dowodzą na to:
• Finansowany przez Unię Europejską program dywersyfikacji i wspierania turystyki krymskiej (CTDSP): dywersyfikacja produktu turystycznego i poprawa jakości usług na Krymie i Sewastopolu;
• Inicjatywa USAID LINC: wsparcie w tworzeniu Centrum Informacji Turystycznej na Krymie itp.

Szanse biznesowe również są liczne – dlatego warto się z nimi zapoznać rozmyślając nad możliwością inwestowania w ukraiński rynek turystyczny. Największą uwagę warto zwrócić na Narodowy projekt Hope Hope 2022 (badania wstępne, wyszukiwanie partnerów i wsparcie inwestycyjne), gdzie planowana jest budowa infrastruktury olimpijskiej (z budżetu państwa) i głównych obiektów turystycznych (inwestycje prywatne) co będzie umożliwiało Ukrainie zostaniem gospodarzem Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Nie bez znaczenia jest także ogromna gościnność Ukraińców, dzięki czemu jeszcze chętniej jeździ się na tanie wycieczki na Ukrainę. Międzynarodowe standardowe hotele i apartamenty do wynajęcia w dużych i małych miastach są sporą zachętą. Godna uwagi jest także turystyka morska na południu – rozwój ośrodków i sportów wodnych jest tutaj naprawdę na wysokim poziomie. Natomiast turystyka górska, a w niej obiekty turystyczne, wspinaczka górska, nowe ośrodki narciarskie, takie jak Bukovel sprawiają iż ten sektor jest mocno obiecujący na przyszłość. Dużym zainteresowaniem cieszą się także turystyka zdrowotna i spa na Krymie i Karpatach oraz kultura i ekoturystyka, jak również ukraińskie usługi cateringowe na imprezy międzynarodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com