Kiedy słyszymy pojęcie „raj podatkowy”, w naszych głowach tworzy się wyobrażenie miejsca, w którym wszystkie firmy wypracowują same zyski dzięki możliwości działania bez większych ograniczeń prawnych. Rzeczywistość weryfikuje jednak te wizje, a prawda okazuje się zupełnie inna. Warto wiedzieć, jak naprawdę funkcjonują spółki LLC, zanim założymy naszą firmę w jednym z takich rajów podatkowych.
Prowadzący spółki LLC są zwolnieni z płacenia podatków
Jest to najczęściej wykorzystywany argument przemawiający za korzystaniem z tego typu spółek. Faktycznie, pozwala on na pewne dogodności i niższe płacenie podatków, a niektóre mniejsze stany oferują niższe stawki i różnego rodzaju ulgi, lecz z pewnością nie można tego nazywać bezpłatnym prowadzeniem firmy.
Prawdą jest to, że jeśli jesteśmy cudzoziemcami, nie posiadamy miana rezydenta Stanów Zjednoczonych, a firma, którą zarejestrowaliśmy w USA osiąga dochody poza granicami zostaje zwolniona z opłacania podatków w tym państwie. Musimy jednak rozliczyć się z fiskusem kraju, w którym posiadamy tzw. ośrodek interesów życiowych, jasno świadczący o naszych związkach z nim. Może być to np. fakt zatrudnienia lub posiadania rodziny.
Spółki LLC nie wymagają prowadzenia księgowości
Ten przykład jest analogiczny do powyższego. Nie trzeba tego robić na terenie Stanów Zjednoczonych, jednak w przypadku polskich przedsiębiorców działających za oceanem, można wynająć księgową lub biuro rachunkowe z naszego kraju.
W związku z tym, że prowadzimy działalność gospodarczą, wymagane jest opłacanie podatku dochodowego, wypisywanie faktur czy sporządzanie ksiąg rachunkowych. Oczywiście można skorzystać z nowoczesnej księgowości online, lecz niemożliwy jest zupełny brak korzystania z niej. Jeżeli nie dostosujemy się do tego, będziemy czerpać korzyści majątkowe uzyskane poza obszarem Stanów, a nie założymy lokalnego oddziału firmy i nie rozliczymy żadnych dochodów, możemy zostać oskarżeni o tzw. „pranie pieniędzy”. Stany Zjednoczone nie są rajem podatkowym, dlatego niemożliwe jest prowadzenie działalności bez żadnych formalności i rozliczeń z fiskusem.
Można bez przeszkód zatajać informacje o naszej spółce
Wymieniając walory spółek typu LLC, wskazuje się na tzw. wysoki poziom poufności. Oznacza to całkowicie dozwoloną możliwość nieujawniania tożsamości właścicieli i przedstawicieli prowadzonej firmy oraz ukrywanie stanu majątkowego lub zdradzanie tylko podstawowych informacji na ten temat w sprawozdaniu finansowym, który rzekomo nie jest sprawdzany w kilku stanach USA.
Takie postępowanie na dłuższą metę jest niemożliwe i z prawie stuprocentowym przekonaniem zakończy się kontrolą polskiego lub amerykańskiego fiskusa, który zacznie podejrzewać działania niezgodne z systemem prawa. W tym celu zostaną sprawdzone stany rachunków bankowych należących do spółki i historie operacji oraz wszystkie możliwe dane kontaktowe, np. podane na stronie internetowej firmy lub na wizytówkach. Możliwe będzie również przesłuchanie osób współpracujących z przedsiębiorstwem, które także mogą ukrywać istotne informacje.
Więcej informacji na temat zakładania firmy w USA znajdą również Państwo na stronie www.firmausa.pl