Transport instrumentów muzycznych – jak odpowiednio je zabezpieczyć przed drogą?

Gra na instrumentach dotyczy nie tylko profesjonalnych muzyków, ale również osób, które grają amatorsko i dla przyjemności. Zdarza się jednak, że z instrumentów korzystamy nie tylko we własnym domu, ale również musimy je przewieźć na większym lub mniejszym dystansie. Jak je zabezpieczyć, aby w czasie transportu nic im się nie stało?

Instrumenty muzyczne bywają różnych gabarytów. Niektórzy decydują się grać na ukulele , gitarze lub innych mniejszych instrumentach, które są dosyć wygodne w przewożeniu, nawet na większym dystansie. Dużo więcej mamy problemów w sytuacji, gdy mamy do czynienia z większymi instrumentami, jak kontrabas, wiolonczela, akordeon, a nawet pianino czy fortepian. Do transportu takich instrumentów trzeba już się odpowiednio przygotować i zadbać o to, by był przemyślany z dbałością o najdrobniejsze detale. Im większy instrument, tym łatwiej uszkodzić go w czasie transportu, gdyż nie zawsze mamy możliwość mieć go przy sobie.

Pokrowce i futerały

Bez względu na to, czy z naszym instrumentem planujemy przejść kilka ulic czy podróżować na drugi koniec świata, trzeba go właściwie zabezpieczyć. Nie można po prostu wziąć w rękę skrzypiec czy fletu i wyjść z domu. Chodzi przede wszystkim o to, że negatywne czynniki atmosferyczne mają kiepski wpływ na instrumenty, szczególnie te, które wykonane są z drewna i to od jego jakości zależy jakość dźwięku. Każdy instrument do transportu powinien posiadać futerał. W przypadku gitar czy innych instrumentów, które przenosimy na niewielkie odległości, mogą to być zwykłe, lekkie pokrowce, wykonane z materiałów wodoodpornych i wytrzymałych. Takie rozwiązanie się sprawdza, gdy nosimy instrumenty i mamy pewność, że nie zostaną pozostawione same sobie. Jednak droższe instrumenty, jak chociażby wszystkie smyczkowe, powinny być już nieco dokładniej zabezpieczone. Lekkie pokrowce nie będą dobrym rozwiązaniem – trzeba postawić na mocne, stabilne i solidnie wykonane futerały. Są one robione z takich tworzyw sztucznych, jak karbon czy poliwęglan, są więc mocne, wytrzymałe, a jednocześnie stosunkowo lekkie.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi

Poza ochroną przed czynnikami atmosferycznymi, instrumenty muzyczne potrzebują również ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego każdy z nich w czasie transportu powinien znajdować się w dedykowanym mu futerale. Nie może być to futerał przypadkowy, a dopasowany do konkretnego instrumentu i jego rozmiaru. Futerały są tak wykonane, aby znajdującym się wewnątrz instrumentom zapewniać całkowitą stabilizację. Instrument w futerale nie przesuwa się, nie przemieszcza wewnątrz, jest również dobrze odizolowany od wszystkich czynników atmosferycznych. Na dobrych futerałach na instrumenty nie należy oszczędzać, szczególnie wtedy, gdy planujemy z nimi przemieszczać się dosyć często. Im lepszej jakości futerał, tym większą możemy mieć pewność, że będzie służył w niezmienionym stanie przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com