Top 5 pytań, które z pewnością usłyszysz na rozmowie o pracę

Rozmowa o pracę to nieznany grunt i za każdym razem może wyglądać nieco inaczej, jednak wiele jest też kwestii, które powtarzają się. Osoby, które były na kilku czy kilkunastu rozmowach o pracę, doskonale wiedzą, na jakie pytania się przygotować, a także, jak na nie odpowiadać.

Sposób prowadzenia rozmowy o pracę jest w dużej mierze uzależniony od tego, kto ją prowadzi. Więcej konkretnych lub kreatywnych pytań możemy spodziewać się ze strony profesjonalnego rekrutera, a nie właściciela biznesu, który sam prowadzi rekrutację pracowników. Spośród wielu pytań jest kilka, które będą się powtarzać praktycznie zawsze.

1. Dlaczego chce Pan/Pani pracować akurat w naszej firmie?

To dosyć podchwytliwe pytanie, gdyż rekruter w taki sposób sprawdza, czy kandydat na pracownika odrobił zadanie domowe, czyli zdobył podstawową wiedzę na temat przedsiębiorstwa. Praktycznie przed każdą rozmową kwalifikacyjną można mieć pewność, że takie pytanie padnie, jest więc też czas na to, by faktycznie zajrzeć chociażby na firmową stronę internetową i zdobyć podstawową wiedzę w temacie przedsiębiorstwa.

2. Gdzie widzi się Pan/Pani za 5-10 lat

To też dosyć standardowe pytanie, zadawane przede wszystkim przez specjalistów z działów HR. Skoro jednak wiemy, że na pewno ono padnie, również można się do odpowiedzi właściwie przygotować. Warto tutaj wspomnieć o nieustannym rozwoju osobistym, ścieżce kariery i oczywiście – firmie, do której aktualnie rekrutujemy.

3. Jaka jest Pana/Pani sytuacja rodzinna?

To pytanie na rozmowach kwalifikacyjnych pada bardzo często, warto jednak mieć świadomość, że paść nie powinno. Pracodawca nie ma prawa pytać przyszłego pracownika o sprawy rodzinne, czy jest sam, czy ma żonę, męża czy dzieci. Jest to jeden z przejawów dyskryminacji. Niestety, większość osób na rozmowach odpowiada na takie pytania, gdyż obawiają się, że odmowa odpowiedzi może negatywnie wpłynąć na przyszłe zatrudnienie.

4. Dlaczego nie pracuje Pan/Pani w poprzedniej firmie?

Na to pytanie warto odpowiedzieć z umiarem i tylko to, co faktycznie jest niezbędne z punktu widzenia rekrutera. Warto przedstawić wyłącznie fakty, nie można natomiast wdawać się w szczegóły, przedstawiać byłego pracodawcę w negatywnym świetle czy krytykować go. To, w jaki sposób mówimy o byłym pracodawcy, w dużej mierze świadczy o naszym dobrym wychowaniu czy powściągliwości.

5. Jakie są Pana/Pani oczekiwania odnośnie zarobków?

Pytanie pada dosyć często, problemy są natomiast z udzieleniem dobrej odpowiedzi. Jeśli podamy zbyt niską kwotę, możemy okazać się najtańsi z konkurentów, ale później pracować poniżej stawek rynkowych. Jeśli przeszarżujemy w drugą stronę, pracodawca może negatywnie do nas się nastawić. Najlepiej więc odpowiedzieć na to pytanie bez podawania konkretnych kwot, na przykład: oczekuję zarobków adekwatnych do moich kwalifikacji, stawek rynkowych oraz włożonego wysiłku w pracę.

Jeśli dopiero przygotowujesz się do rozmów kwalifikacyjnych i jesteś na etapie poszukiwania zatrudnienia, na https://szukampracy.pl/ogloszenie/ znajdziesz całe mnóstwo ogłoszeń o pracę z różnych branż i w różnych lokalizacjach, spośród których z pewnością znajdziesz i takie, które będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom czy kwalifikacjom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com