Budowa domów w Niemczech a w Polsce. Technologie prefabrykatów i budowa w kilka tygodni – jak wyglądają polskie realia?

W branży domów jednorodzinnych zauważa się ostatnio wzrost zainteresowania drewnem jako materiałem budowlanym. Rozwiązanie to jest tanie, energooszczędne i przynosi oszczędności w utrzymaniu domu. W Niemczech takie domy cieszą się ogromną popularnością. Jak wyglądają perspektywy nowoczesnego budownictwa w Polsce?

Niemiecki rynek nieruchomości uniknął załamania podczas kryzysu bankowego sprzed dekady i rozwija się bardzo prężnie. Najczęściej zamawia się tam domy w standardzie „pod klucz”, jako że klientom firm budowlanych szkoda czasu i energii na wszystkie prace związane z urządzaniem wnętrza i chcą się oni wprowadzić do gotowego domu. Najczęściej zamawia się tam domy drewniane, budowane z prefabrykatów. W Polsce popularność drewna nie jest tak duża, ale stopniowo rośnie. Polacy chcą, by budowa trwała jak najkrócej, a sam dom był tani w utrzymaniu, zatem szukają rozwiązań szybkich i oszczędnych.

Nowoczesny – czyli jaki?

bramy wjazdowe koszalinWspółczesny dom jest innowacyjny i przyjazny środowisku. Na stronach producentów takich jak https://www.domoweklimaty.pl/ możemy przekonać się, że propozycje obejmują projekty minimalistyczne, za to użyteczne i oryginalne. Bryła domu jest na ogół prosta, za to przy jego budowie wykorzystuje się różnorodne materiały, a także duże, użyteczne przeszklenia. Największym zainteresowaniem cieszą się nadal domy piętrowe. Dom taki jest wyposażony w taras lub patio, by podkreślić związek z naturą. Jest też w pełni energooszczędny, gdyż jest przyjazny środowisku.

Jak wygląda nowy model domu?

We współczesnym domu liczą się wygoda, funkcjonalność i oryginalność. Zaspokojenie tych wymagań z chęcią jak największego obniżenia kosztów sprawiło, że do przeszłości odeszły budynki z licznymi małymi pokojami. Nowoczesny dom to model otwarty, z jednolitą przestrzenią. Normą jest łączenie salonu z kuchnią w jedno pomieszczenie, bez ograniczających miejsce ścian działowych.

Jak powiązać funkcjonalne strefy przestrzenne w modelu otwartym domu jednorodzinnego? Przede wszystkim należy rozplanować zabudowę kuchenną oraz zapewnić właściwą wentylację. Można też łączyć ze sobą garaż i pomieszczenia gospodarcze. W przypadku dużej szerokości działki modnym trendem jest budowanie budynków parterowych, w których istnieje strefa dostępna dla gości i ta, w której przebywają jedynie gospodarze.

Polski klient może dzisiaj liczyć na dom, w którym nowoczesność będzie łączyła się z ekonomią. Taki dom jest tani w utrzymaniu, a także estetyczny i bliski przyrodzie.

Polecamy:
Kiedy można postawić dom bez pozwolenia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Obsługiwane przez: Investing.com